Qkadin.com mobil reklam
QKadın Portal | Kadın Sitesi – Sağlık, Aşk, Diyet, Moda ve Dahası için Qkadin.com

Kansızlık Hastalığı ve Tüketilmesi Gereken Besinler

Kansızlık Hastalığı ve Tüketilmesi Gereken Besinler

Sıklıkla karşımıza çıkan hastalıklardan olan kansızlık pek çok kişide görülür ve farkına varılmasa da kan değerlerinde var olan değişim, tüm vücut sağlığını etkiler.

Kan değerlerimiz, bizim bedenimize oksijen taşımakla görevli olan kırmızı kan hücrelerimizin sayısında görülen azalma neticesinde, vücudumuzun oksijenle ilgili problem yaşama olasılığını belirleyen olgudur. Yani kansızlık, bizim kanımızda yer alan ve oksijen taşımakla görevli olan hücreler, hemoglobin ya da demir ile ilgili eksiklikler sonucunda ortaya çıkan durumdur. Böylesi bir durum genellikle yetersiz beslenmeden kaynaklanmaktadır. Kan hücresi üretimi destekleyen B12, demir ve folik asit yönünden zengin besinlerin tüketimi ile kansızlığın giderilmesi mümkündür. Kansızlığın ortaya çıkmasında en temel etken, bu besin değerlerinden yoksun bir beslenme programı izleniyor olmasından ileri gelmektedir. Demir aynı zamanda bedenimizde hemoglobin üretimiyle de ilişkili olan bir elementtir. Bu nedenle yetersiz demir alımlarında yeterli hemoglobin üretilemeyecek, dolayısıyla iştah kaybı, baş ağrısı, kabızlık, duygu dalgalanmaları, konsantrasyon eksiklikleri görülecektir. Tüm bunlar ifade edildiği gibi tamamen beslenme ile ilişkili olan durumlardır. Kişi her ne kadar kan değerlerinin farkında olmasa da, bu bilgiler doğrultusunda bu konuda az çok bir tahmin yürütebilecektir.

Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Kansızlığa iyi gelen besinlerin bazıları yüksek kolesterol değerlerine sahiptir. Bu nedenle sağlık koşulları ve kansızlık durumu değerlendirilerek, bir uzmandan yardım alarak beslenme programı hazırlanmalıdır. Kuzu ciğeri, bu listede ilk sırada yer alır. B12 ve demir ihtiyacı yönünden oldukça zengin bir besindir. Yüksek kolesterol içeriği dolayısıyla dikkatli tüketilmesi gereken bir besindir.

Uskumru balığı, sığır eti, kuzu eti de kuzu ciğeri gibi dikkatli tüketilmesi gereken ve kansızlık için önemli nitelikler içeren besinlerdir.

Yoğun B12 içeriğinin yanı sıra, günlük demir ihtiyacının % 4’ünü karşılayabilecek beyaz peynir kadar, günlük demir ihtiyacının % 5’ini, B12 ihtiyacının % 12 ‘sini karşılama kapasitesinde olan yumurta da önemli bir besin kaynağıdır.
Tüm bunların yanında brokoli, tavuk, hindi, ıspanak, portakal ve muz da kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Yağsız yoğurt ve süt, fasulye, mercimek, nohut, keten tohumu gibi besinler de kansızlık için etkin değerlere sahiptirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
wordpress tema indir vbulletin indir
belçim bilgin saç modelleri sinem kobal saç modelleri hande erçel saç modelleri pelin karahan saç modelleri cansu dere saç modelleri beren saat saç modelleri bensu soral saç modelleri fahriye evcen saç modelleri ebru gündeş saç modelleri bengü saç modelleri tuba büyüküstün saç modelleri hadise saç modelleri hülya avşar saç modelleri elçin sangu saç modelleri aslı enver saç modelleri