Gece Yatmadan Önce Yenilmesinde Sakınca Olmayan Yiyecekler

Gece Yatmadan Önce Yenilmesinde Sakınca Olmayan Yiyecekler
  • Diyet
  • Aralık 21, 2016 4:57 pm
  • 1
  • 2.186
  • A+
    A-

Geceleri oturmayı seven, işi nedeniyle ayakta kalması gereken ya da uyku problemi yaşayanlar için gece açlığı önemli bir problemdir.  Akşam yemeğinden sonra uykuya kadar midenin dinlenmesi ve uyku esnasında da vücudun kendini yenilemesi gerekmektedir. Ancak uzun süre aç kalan vücut; kaliteli bir uyku, enerjik bir uyanış performansı gösteremez. Bu durum yiyecek grubunu, gece yenilecek ve yenilmeyecek besinler olarak ikiye ayırmaya sebep olur.

Maydanoz Ağırlıklı Salata

Gece yatmadan hemen önce ne yerseniz yiyin vücudunuz, sabah uyandığınızda mide yanması yaşatacaktır. Buna engel olmak için uyumadan en az 2 saat önce yemeyi bırakmalısınız. Uyku öncesinde açlığınızı yatıştırmak isterseniz kendinize hazırlayacağınız maydanoz ağırlıklı salata tok uyumanızı yardım edecektir. Maydanozlu salatanızı haşlanmış patates eşliğinde tamamlayabilirsiniz. Patates hem mide dostudur hem de tok kalmanıza yardımcı olur. Ancak patates haşlamasından kasıt kesinlikle gün edasında hazırlanan, baharatlı acılı bir salata değildir. Yalnızca patates, maydanoz ve limonla oluşturulması çok daha sağlıklı olacaktır.

Meyveli Yoğurt

Diyete başlayanların tok kalabilmek adına koştukları ilk yiyeceklerden biri de meyveli yoğurtlardır. Yalnızca doğru meyve ile oluşturulmuş yoğurdun kilo almadan yardımı olabilir. Marketten alınmış hiçbir meyveli yoğurt, gece uyumadan önce yenmemelidir. Yapmanız gereken kendi evinizde yaptığınız sağlıklı yoğurdu yemektir. İçerisine mevsim şartlarına göre doğal yollardan üretilen meyveleri doğrayabilirsiniz.

Yoğurtla ilgili yapılan en büyük hata içine kaşık kaşık şeker koymaktır. Uykudan önce ya da günün herhangi bir saatinde, şekerlenmiş yoğurdun vücudunuza pek de bir faydası olmayacaktır.

Muz ve Elma

Vücudun zaman zaman şekere ihtiyaç duyması normaldir. Bu ihtiyaç krizleri gece yarısı gelirse bir şekilde sağlıklı atlatmak mümkün. Gece yatmadan yiyeceğiniz bir çikolata size vicdan azabı ve kalori olarak geri dönecektir. Buna karşılık tüketilmesi uygun ilk besin elmadır. Elmada var olan şeker, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm orana sahiptir. Bunun dışında hem sindirim sisteminize hem de şeker ihtiyacınıza iyi gelecek bir başka besin de muzdur. Muz, lifli ve mide dostu bir besindir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dr Yunus Kapar dedi ki:

    Bir Diyetisyen olarak paylaşımlarınızı çok beğendim. 🙂

BİR YORUM YAZ