Avokadonun Faydaları ve Zararları

Avokadonun Faydaları ve Zararları

Avokado meyvesinin cilt, saç ve sağlık konusunda sayılamayacak kadar çok yararı bulunuyor.  Vitaminler ve mineraller bakımından çok zengin bir  lif deposu olan bu meyve sayesinde kalp hastalıklarından ve kanserden korunduğunuz gibi sindirim sisteminizi de düzene sokabilirsiniz.

İçinde zengin miktarlarda A –C – E vitamini bulunan avokado, cildi besleyen, antiaging etkileriyle kırışık gideren, cildi gençleştirerek cilde esneklik / parlaklık kazandıran aynı zamanda da teni zararlı güneş ışınlarından koruyan bir meyve çeşididir.

Avokado, aynı zamanda arı sokması ve böcek ısırıkları konusunda da antiseptik özelliklere sahiptir. Bu tür hayvan ısırıkları ve zehirlenmelere karşı avokadoyu lapa şekline getirerek yara üzerine uyguladığınızda ağrıyı ve tahrişi hafifletecektir.

Öte yandan saçlarınızın kuruluğundan ve dökülmesinden şikayetçiyseniz organik tere yağı ile karıştırarak ezdiğiniz avokadoyu saçlarınıza uyguladığınızda saçlarınızın dökülmesi sona erer.

Aynı zamanda avokado meyvesi bol miktarda protein içerir. Bu özelliğinden dolayı da yaşlılara ve çocuklara bol avokado tüketmesi önerilir. Yine yoğun vitamin E içerdiğinden serbest radikallerle mücadele eden kanser düşmanı besinlerdendir.

Tüm bunların yanı sıra kötü kolesterolü düzene sokan avokado, kalp sağlığı için hayati önem taşıyan folat içerir. Böylelikle kalp hastalıkları riskini minimalize eder. Kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir. Ayrıca potasyum zengini bir besin kaynağı olduğundan kan basıncını düzenleyerek tansiyonu düzenler. İçerdiği lifli karotenoid lutein maddesi sayesine gözleri korur.

Avokado bakterileri yok edici özelliğe sahip olduğundan tüketildiğinde ağız ve nefes kokusunu yok eder. Avokadoyu, bol protein + B2, B1 vitaminleri ve magnezyum içerdiğinden bebeklerin mamasına katarak bebeklerinize de yedirebilirsiniz.

Avokadonun Zararları

Aslında zarardan çok faydası olan bu mucizevi meyvenin zaman zaman hassas ve alerjik bünyelerde de farklı semptomlar yarattığını söylemeliyiz. Uzmanlara göre yapılan bazı çalışmalar, avokadonun sütü azaltacağını gösteriyor. Aynı zamanda avokado, alerjik kişilerde kaşıntı kızarıklık gibi semptomlar yaratabiliyor. Yine gribal enfeksiyon dönemindeki kişilere ve astım hastalarına avokado önerilmiyor. Yanı sıra avokado meyvesi, kan inceltici ilaç kullanan kişilere ve karaciğer hassasiyeti yaşayan kişilere önerilmeyen meyveler arasında yer alıyor.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (4)
 • comment-avatar
  Gökhan 5 sene

  Aslında artık yeni trend alternatif tıp. Her ne kadar modern tıp önemli olsa da hiç eskimeyecek olan alternatif tıp en çok rağbet gören dal. Özellikle doğanın sunduğu organik besinler, hem sağlık hemde vitamin dolu. Avokado gibi çok sağlıklı bir besinden bahsettiğiniz ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 • comment-avatar
  islami sohbet 5 sene

  Avokadonun bu kadar faydalı olduğunu ilk defa okuyorum gerçekten güzel bir makale olmuş bundan sonra bol bol tüketirim artık.

 • comment-avatar
  yemek tarifleri 5 sene

  Normalde avokado tereyağına benzer bir kıvamda olduğu için tüketirken biraz sorun olabiliyor. Bu sebeple avokadoyu ya bal ile birlikte tüketin ya da salatasını hazırlayın. Harika oluyor.

 • comment-avatar
  Evissa 2 sene

  Çok faydalı bir anlatım olmuş teşekkür ederim.