Argan Yağı Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir

Argan Yağı Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir

Argania spinosa yani argan yağı Fas’ta bulunan Sous vadisinde yetişen ve Fundagillerden olan bitkinin özütüdür. Hem mutfakta hem de kozmetik alanında kullanılabilen bu yağın saç ve deri üzerindeki yararlı etkileri inanılmazdır.

Argan Yağı Nerelerde Kullanılır?

1 – Saç dökülmesinde

2 – Kepekle mücadelede

3 – Ölü saç derisinin canlandırılmasında

4 – Tırnak kırılmalarına karşı tırnak güçlendirilmesinde

5 – Saçların hızlı uzaması ve parlak bakımlı görünümü için

6 – Sivilce tedavisinde

7 – Gözaltı morarmaları ve kırışıklıklarında

8 – Hücre yenilenmesinde anti aging etkileri kanıtlanmıştır

9 – Hamilelikte ya da kalitesiz ciltlerde oluşan çatlak tedavilerinde

10 – Cilt sıkılaştırılmasında

Argan Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Argan yağı yukarıda da belirttiğimiz gibi hem yüz, hem tüm vücut (cilt), hem de saç alanında kullanılan bir kozmetik yağıdır.

  • Yüz Kullanımı

Argan yağı yüzde kullanılmadan önce mutlaka yüz temizliği yapılmalıdır. Böylelikle yüz hem ciltteki bakterilerden arınacağı gibi arada bariyer oluşturacak olan hiçbir zararlı kir, toz v.b. kalmayacak ve cildiniz argan yağından 1. derecede yararlanmış olacaktır.

Elinize aldığınız bir avuç kadar argan yağını dairesel masaj hareketleriyle yüzünüze uygulayabilirsiniz. Aynı işlemi dekolte bölgesi içinde yapabilirsiniz. Boynunuzaysa aşağıdan yukarıya, yer çekiminin tersine masaj hareketleriyle uygulamalısınız. Bu uygulamayı sabah – akşam yapabilirsiniz.

  • Vücutta Kullanımı

Argan yağını vücutta kullanmadan önce ılık bir duş yapmanız önerilir. Zira bu sayede cildinizde bulunan gözenekler tamamen açılacağı gibi teniniz arganı 1. kalitede emilüsyonda teneffüs edecektir. Duş sonrasında hafif nemli cilde dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz.

  • Saç ve Tırnaklarda Kullanımı

Argan yağını saçlarınızı tamamen ıslatacak kadar sürmeniz ve saç diplerinize yedirecek şekilde furiksyon yapmanız önerilir. Yaklaşık 10 dakika sonunda saçlarınızı streç filmle sarabilirsiniz. Bu kürü haftada 1 – 2 kez uygulayabilirsiniz. Ayrıca 1 ölçü argan yağı ve 1 ölçü limon suyu koyduğunuz kapta tırnaklarınızı 10 dakika beklettiğinizde çok daha güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz.  Bu kürü haftada bir yaptığınızda artık daha sağlıklı tırnaklarınız olacak.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Eylem Acar 6 yıl

    Argan yağını kepek sorunundan kurtulmak için bir dönem kullandım şuanda kepek sorunum kalmadı ne derece etkisi oldu bilemem ama zararını da görmedim, şimdilerde saçlarım da daha canlı ve sağlıklı.