Kahve’nin Bilinmeyen Yararları ve Zararları

Kahve’nin Bilinmeyen Yararları ve Zararları

Kahve’nin Bilinmeyen Yararları ve Zararları

En çok içilen içeceklerin başında gelen ve birçok çeşidi bulunan kahve bazı zararlara ve aynı zamanda fazla bilinmeyen faydalara sahip bir içecek türüdür. Ülkemizin kültüründe de Türk kahvesi çeşidi ile yer alan kahve, yararları ve zararları bilinerek daha sağlıklı ve daha doğru şekilde tüketilebilmektedir.

Kahve’nin Yararları

Genel olarak zararları ile gündeme gelen kahve, aslında pek çok hastalığı önleyici veya tedavisine yardımcı etkilere sahiptir.

Dünya genelindeki en yaygın hastalıklar arasında yer alan şeker hastalığı üzerinde kahvenin olumlu etkileri gözlemlenmektedir. Her gün 1 fincan kahve tüketen kişilerde şeker hastalığının oluşma riski %67 oranlarına kadar daha düşük olarak bilinir.

Zayıflama üzerinde de olumlu etkisi bulunan kahve, içinde yer alan kafein sayesinde metabolizmanın hızlanmasına ve daha fazla kalori yakılmasına fayda sağlamaktadır.

Her gün 1 fincan kahve tüketmek Alzheimer hastalığı oluşma riskini de azaltmakta, bunların yanı sıra, karaciğer kanseri oluşumunu azaltmaya, siroz oluşumunu engellemeye, Parkinson yakalanma riskini azaltmaya, felç riskini azaltmaya ve beyin fonksiyonlarını arttırmaya büyük oranlarda fayda sağlamaktadır.

Kahve’nin Zararları

İçeriğinde yer alan yüksek kafein sebebiyle kahvenin fazla tüketilmesi pek çok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. Özellikle günde 3 fincandan daha fazla kahve tüketen kişilerde yüksek tansiyon oluşma riski büyük oranlarda artmaktadır.

Fazla kahve tüketen kişilerde yer alan bir diğer risk ise kalp ritminin düzensizleşmesi ve kalp krizi ihtimalinin artmasıdır. Aşırı kafein aynı zamanda ülser oluşumunu ve midedeki asit salgılanmasını da arttırarak sindirim sistemi üzerinde fazla zarara sebep olmaktadır.

Hamilelere özellikle tavsiye edilmeyen ve sakınılması gereken kahve, aynı zamanda kadınlar üzerinde doğurganlık oranının azalmasına ve yumurtlama kalitesinin düşmesine sebep olabilmektedir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    ömer 5 sene

    Kahve içmediğim gün yok gibi. Her şey gibi fazlası zararlıdır mutlaka ama ben çoğu zaman 3 fincanı geçiyorum günlük. Olumsuz etkilemiyor beni. Kahve içtikten sonra kendime geliyorum, zihnimi daha kolay toplayabiliyorum.