Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Küçük ama oldukça besleyici olan bıldırcın yumurtasının birçok faydası vardır. 5 bıldırcın yumurtası 1 tavuk yumurtasına denk gelse de bıldırcın yumurtasının faydaları tavuk yumurtasından daha fazladır. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından 5 kat daha fazla fosfor, 8 kat demir ve 9 kat daha fazla protein içerir.

Bıldırcın yumurtasının insan vücudu üzerinde birçok faydası vardır. Protein bakımından oldukça zengindir. Yüksek oranda protein ve amino asit içerir. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda vitamin bulundurur. Vücudun toksinlerini atmasında yardımcı olurken bağışıklığı da güçlendirir. D vitamini bakımından da zengindir. Sahip olduğu bol D vitamini sayesinde kemik gelişiminde ve kemik erimesine karşı etkilidir. Bünyesinde bu kadar protein ve vitamin bulundurduğu için birçok hastalığa karşı koruyucu görevindedir.

Bıldırcın yumurtası kalp ve mide için oldukça etkili bir yiyecektir. Kalbi korurken aynı zamanda kan basıncını düzenler. Ülser ve gastrit gibi birçok mide rahatsızlığının tedavisi için de etkili bir besindir. Aynı zamanda kansere karşıda koruyucu etkisi vardır. Tansiyonu düzenlemede de oldukça faydalı olur.

Strese karşıda oldukça etkili olan bıldırcın yumurtası migren ağrılarına da oldukça iyi gelir. Hafızayı korurken aynı zamanda da zekayı geliştirir. Bıldırcın yumurtası diyabet rahatsızlıkları içinde oldukça faydalıdır. Alerjik rahatsızlıklara ve alerjilere karşı da oldukça etkili olan bıldırcın yumurtası egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.

Cildi de güzelleştiren bıldırcın yumurtasının daha birçok faydası olmasına rağmen kullanımı dikkat edilmeli fazlasından kaçınılmalıdır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (8)
 • comment-avatar
 • comment-avatar
  Sezen Ayaz 6 sene

  Bıldırcın yumurtasında normal yumurtaya oranla çok daha fazla demir ve fosfor olduğunu biliyorum fakat çok fazla yemenin de zararlı olduğu aşikar dozunu kaçırmadan tüketmekte fayda var.

 • comment-avatar
  Hale Karacan 6 sene

  Bıldırcın yumurtasını haftada 1 defa tüketmekte fayda var tavuk yumurtalarına nazaran daha fazla vücuda faydalıdır ama faydalı diye kesinlikle çok tüketilmemesi gerekmektedir.

 • comment-avatar
  Sevim Uçar 6 sene

  Bıldırcın yumurtasını haftanın 1 günü ailecek tüketiyoruz, ne gibi faydaları olduğunu açıkçası pek bilmiyordum ama bu bilgileri edindiğim iyi oldu çevremdeki arkadaşlarıma da önerebilirim.

 • comment-avatar
  Sude Onat 6 sene

  Normal yumurta yerine sadece bıldırcın yumurtası tüketiyorum alışması biraz zaman aldı fiyatlarda da biraz fark var evet ama gerçekten çok daha faydalı besin değerleri olarak.

 • comment-avatar
  Dilara Deniz 6 sene

  1 adet bıldırcın yumurtasının besin değerleri 3-4 tavuk yumurtasına eş değer diye biliyorum. Yerken çok dikkatli olunmalı özellikle kolestrolü yüksek olan kişiler dikkat etmeli. Biz iki haftada bir yiyoruz ki vücut onu dengelesin.

 • comment-avatar
  Arzu Tan 6 sene

  Kızımın demir eksikliğinde doktorumuz bıldırcın yumurtası tavsiye etmişti. Haftada bir olma şartıyla yedirmiştim. Demir fosfor eksiği olanlara tavsiye ederim.

 • comment-avatar
  Harun Kara 3 sene

  Her hafta düzenli olarak bıldırcın yumurtası yiyorum, tavuk yumurtasına göre çok daha faydalı ama abartmamak gerekiyor.