2022 Modası Terrazzo Zemin Kaplama Çeşitleri

2022 Modası Terrazzo Zemin Kaplama Çeşitleri

Bilinen en eski epoksi zemin kaplaması olan terrazzo zemin kaplaması, sunduğu geniş renk skalası ve avantajları ile sıklıkla tercih edilmektedir. Dekoratif alanların dizayn edilmesinde ve mekan bütünlüğünün sağlanmasında sıklıkla tercih edilen bu kaplama, uygulanabilirlik açısından da oldukça avantajlıdır. Bu ürünün tercih edilmesindeki bir diğer sebep ise, kolay onarılabilir olması ve maliyetlerinin uzun vadede diğer kaplamalara göre düşük olmasıdır.

Uzun yıllardır kullanılan ve birçok mekanın iç tasarımını tamamlamada tercih edilen bu kaplama çeşidi, epoksi reçine bağlayıcısı ile karıştırılan mermer, cam, doğal taş veya granit parçacıklarından oluşur. Bu sayede onlarca farklı motif ve desen elde etmek mümkün olur. Bu da ürünün kullanım alanını ve hitap ettiği kesimi genişletmektedir.

Maliyet ve görünüm açısından birçok noktada diğer zemin kaplamalarından daha iyi bir noktada olan terrazzo zemin kaplaması, çevrecilik konusunda da başı çekmektedir. Bu zemin kaplaması, sahip olduğu özellikler ile tamamen çevreci ve anti bakteriyeldir. Bu sayede üzerinde herhangi bir bakterinin yaşamasına olanak vermemekte ve insan sağlığına olumlu açıdan faydalar sağlamaktadır.

Epoksi Kaplama Nedir?

2022 yılı terrazzo zemin kaplama çeşitleri arasında oldukça popüler olan Epoksi kaplama birçok yerde tercih edilen ve sağladığı avantajlar ile uzun yıllar sorunsuz bir kullanım imkanı sunan kaplama tipidir. Bu kaplama tiplerinden birisi olan terrazzo kaplamada, epoksi kaplamaların tüm özelliklerine, hatta daha fazlasına sahiptir. Bu yüzden birçok kişi iç mekan ve işletmelerinde bu kaplama tipini tercih etmektedir.

Kişilerin bu kaplama tipini tercih ediyor olmasında, su ve sıvılara karşı dayanıklı oluşu, uzun yıllar sorunsuz kullanım imkanı tanıyor oluşu ve maliyet açısından birçok avantaj sağlıyor oluşu etkilidir. Ayrıca bu ürünün sağlık açısından da kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır.

Terrazzo Kaplama Yaptırmanın Avantajları Neler?

Birçok işletmenin ve ev sahibinin tercih ettiği bu kaplama tipi, kullanıcısına birçok avantaj sağlamaktadır. Sağladığı avantajlar ile ortama eşsiz bir hava katan bu kaplama, ülkemizde pek sık tercih edilmemekle beraber, kullanımı günden güne artmaktadır.

İşte bu kaplamanın sunduğu avantajlar;

  • Anti bakteriyel ve kir tutmaz yüzey,
  • Yüksek mukavemet,
  • Düşük bakım & onarım ücretleri,
  • Kaliteli ve canlı renkler,
  • Geniş model seçenekleri.

Bu gibi avantajları ile terrazzo kaplama birçok ülkede sıklıkla tercih edilmektedir. Kaplamanın kullanımı, ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır.

Neden Terrazzo Kaplama Yaptırmalısınız?

Oldukça geniş bir renk ve model seçeneğini sizlere sunan terrazzo kaplama tipi, üretim açısından da oldukça kolay ve hızlı bir şekilde imal edilebilmektedir. Epoksi reçine bağlayıcısına katılan mermer, doğal taş, granit veya cam parçacıkları ile elde edilen bu ürün, uygulama noktasında da birçok avantaj sağlamaktadır. Fakat birçok kişinin bu kaplama tipini tercih etmesindeki sebep, sağladığı temiz ve uyumlu görüntüdür.

Maliyet olarak da avantajlı olan, bakım & onarım konusunda da avantajlı olan bu ürün, ancak doğru şekilde uygulandığında istenilen görüntüyü sizlere sağlayabilir. Bu yüzden daima profesyonel firmalardan yardım almak ve uygulama işlemini bu işletmelere yaptırmak gerekir. Bu sayede ürünün uygulaması doğru bir şekilde, doğru ürünler ile gerçekleştirilebilir ve istenilen görüntü elde edilebilir. Ayrıca kaplamanın profesyonel bir firma tarafından yapılması, yapılan kaplamanın ömrünü de uzatacak, sizi ek masraflardan kurtaracaktır.

Terrazzo Kaplama Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

Daima profesyonel bir firma tarafından yapılması gereken terrazzo kaplama işlemi, zeminin hazırlanması ile başlamaktadır. Zemini uygulayacak olan personeller, ilk olarak zemini teknolojik cihazlar ile temizlemekte ve varsa çatlakları epoksi mortar ile doldurmaktadır. Bu sayede zemin istenilen hale gelmektedir.

Zemin istenilen hali aldıktan sonra ise iki bileşenli solventsiz epoxy astar ve kuvars karışımı ile yeterli şekilde astarlanacaktır. Astar işlemi henüz bitmişken zemin kuvars agrega serpilerek kumlanacaktır. Daha sonra kurumaya bırakılacak ve kuruma sonrasında ise yapışmayan agrega materyalleri yüzeyden temizlenecektir.

Ardından projeye uygun bir şekilde, alüminyum çıtalar ile çıtalama işlemi gerçekleştirilecek ve zemin istenilen hali alacaktır. Çıtalama işleminin ardından epoksi terrazzo uygulamasına geçilmek için harç hazırlanacaktır. Epoksi esaslı, solventsiz ve renkli olan epoksi terrazzo reçinesi ile özel karışım gradyasyonlu agrega ve dolgu macunu homojen bir kıvam alana dek karıştırılacak ve akabinde zemine uygulanacaktır. Uygulama sonrası ise 24 saatlik bekleme süresine geçilecektir.

Salon Dekorasyonunda Ferahlık Nasıl Sağlanır

Zemin kuruduktan sonra ise elmas taşlar ile 3 kademe mekanik silim yapılacak ve yüzeydeki gedikleri kapamak için epoksi jel uygulaması yapılacaktır. Yapılan uygulama sonrası tekrar 24 saatlik bir bekleme süresi olacak ve ardından yüzeye uygun bir cilalama işlemi yapılacaktır. Böylelikle proje son bulacak ve alan kullanıma hazır hale gelecektir.

Terrazzo Kaplama Çeşitleri Neler?

Çeşit bulunmayan bu kaplama tipinde, genellikle cam, granit parçaları, mermer veya türevi ürünler tercih edilmektedir. Renk noktasında da herhangi bir sınırı bulunmayan bu kaplamanın, birçok farklı çeşidi halihazırda piyasada bulunmaktadır.

Kaplamanın Fiyatları Ne Kadar?

Diğer zemin kaplamalarına nazaran biraz daha maliyetli olan terrazzo zemin kaplaması, mukavemet ve görüntü açısından diğer birçok kaplamadan üstündür. Ürünün diğer emsallerine göre maliyetli olmasındaki neden, uygulamasının kısmen daha uğraştırıcı olması ve malzemelerin tedarikinin biraz daha maliyetli olmasından kaynaklanmaktadır.

Fakat yapılan terrazzo zemin uygulaması, yapılacak herhangi başka bir zemin uygulamasına nazaran çok daha dayanıklı olacak ve diğer kaplamalardan kat be kat daha güzel bir görüntüyü sizlere sunacaktır. Bu da ürünün, maliyetini misliyle karşılamasını sağlayacaktır.

Yeni Kurulacak Evler İçin Tavsiyeler

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)