Qkadin.com mobil reklam
QKadın Portal | Kadın Sitesi – Sağlık, Aşk, Diyet, Moda ve Dahası için Qkadin.com

Kış Aylarında Oda Kuruluğundan Kurtulma Yolları

Kış Aylarında Oda Kuruluğundan Kurtulma Yolları

Kış Aylarında Oda Kuruluğunu Gidermenin Yolları

Havaların soğuması, kışın gelmesiyle beraber pencereler, kapılar artık çok fazla açılmıyor. Bunun yanında ısınmak için soba, doğal gaz, kalorifer gibi ısıtma yöntemleri kullanıldığından içerdeki hava iyice kuruyor. Çok fazla kuruyan hava öncelikle solunum yolları rahatsızlıkları olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Nemini Kaybeden Ortamda Bulunmak Nelere Sebep Olur?

Kuruyan havadaki nem azaldığı için burun ve ağızdan nefes aldığımızda bunları ciğerlere ileten borular susuz kalmaktadır. Kuruyan ve esnekliğini kaybeden boğaza havadaki toz ve bakteriler yapışır. Bunun sonucunda da öksürük, bronşit, astım gibi rahatsızlıklar yaşanır. Ayrıca gribe yol açan virüsler kuru ortamlarda daha hızlı çoğaldıklarından, bulundukları ortamı nemlendirmeyenler daha sık gribe yakalanırlar. Tüm bu sebepler düşünülerek havalar soğumaya başladığı andan itibaren odaların havasını nemlendirecek önlemler alınmaya başlanmalıdır.

Sobalı Evlerde Su Kaynatmak

Odun ya da kömür sobasıyla ısınan evlerde sobanın üzerine su dolu bir tencere koyup, gün ve gece boyu onun kaynaması sağlanabilir. Hafif hafif kaynayan suyun buharı odadaki havayı nemlendirecek ve temizleyecektir. Elektrikli soba ile ısınanlar da, sobanın yanına küçük bir kapta su koyarlarsa yavaş yavaş ısınan su odanın havasını nemlendirecektir.

Kaloriferli Evlerde Su Şişesi

Kaloriferle ısınan evlerde kaloriferin kenarına bir teneke ya da metal kap ile su asmak havanın nemlenip temizlenmesine yardım edecektir.

Doğalgazlı Evlerde Buhar Makinesi

Doğalgazla ısınan evler için ilk alternatif küçük, portatif buhar makinelerinden yararlanılabilir. Bu makinelerden her odaya bir tane koyarak, birkaç saat çalışması sağlanır. İkinci alternatif ise bir tencere su kaynatıp odanın bir kenarında soğuyana kadar bekletmektir. Bu sayede odanın kuru havası nemlenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
wordpress tema indir vbulletin indir
belçim bilgin saç modelleri sinem kobal saç modelleri hande erçel saç modelleri pelin karahan saç modelleri cansu dere saç modelleri beren saat saç modelleri bensu soral saç modelleri fahriye evcen saç modelleri ebru gündeş saç modelleri bengü saç modelleri tuba büyüküstün saç modelleri hadise saç modelleri hülya avşar saç modelleri elçin sangu saç modelleri aslı enver saç modelleri