Varis Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Nasıl Olur

Varis Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Nasıl Olur

Kozmetik bir rahatsızlık gibi gözükmesine rağmen oldukça ağrılı ve sağlığı tehdit eden bir rahatsızlık olan varis, yüzeysel bir toplardamar hastalığı olarak bilinmektedir.

Kan dolaşımını sağlamak için yer çekimine karşı olarak çalışan toplardamarlar, kirli olan kanı kalbe doğru gerekli biçimde gönderemez ve kirli kan toplardamarlar içinde birikmeye başlar. Bu durumla ilgili önlem alınmadığı takdirde kirli kanın toplandığı damarlar cildin renk değiştirmesine ve yara açılmasına neden olur. Bu oluşuma ise varis adı verilir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Bacaklardaki sebepsiz ağrı ve yorgunluk hissi varis belirtileri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bacaklarda oluşan dolgunluk ve şişlik, varisli damarların görünür hale gelmesi, bacaklarda karıncalanma oluşması, ani kasılmalar, kaşıntı ve eklem ağrıları varis belirtileri arasında en dikkat çekici olanlarıdır.

Varis Tedavisi Nasıl Olur?

Gelişmiş varis hastalıklarında nadiren de olsa cerrahi müdahele tedavi olarak kullanılabilmektedir. Ancak hastalık başlangıç aşamasında tespit edilmiş ise lazerle damarın yakılması ve damarın devre dışı bırakılması da uygun bir tedavi yöntemi olarak tercih edilebilmektedir.

Son yıllarda revaçta olan bir tedavi yöntemi de ilaçla damarı yakma işlemi yani köpük (foam) olarak bilinmektedir. Köpük adı verilen kimyasal bir sıvının damar içine verilmesi sonucu, yakıcı olan bu sıvı damar içinde ilerler ve damarın yanmasına sebep olarak varisi ortadan kaldırır. Çok kısa süren ve ağrısız olan bu işlem son zamanlarda en etkili ve en çok tercih edilen varis tedavisi olarak kullanılmaktadır.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)