Hamilelikte Zararlı Olan Şeyler Nelerdir?

Hamilelikte Zararlı Olan Şeyler Nelerdir?

Hamilelik dönemi kadın vücudunun dış etkenlere son derece açık olduğu bir dönemdir. Normal süreçte anneye zarar verme ihtimali bulunmayan birçok şey gebelik döneminde hem anne hem de bebek için tehlike haline gelebilir.  Besinlerden deterjanlara, kozmetik ürünlerinden günlük yaşam malzemelerine kadar birçok farklı madde gebelik için zararlar yaratabilmektedir.

 • Sigara Ve Alkolü Gebelikte Düşünmek Bile Yasak

Sigara gebe olmayan kişiler için bile son derece zararlıdır. Gebelik döneminde ise bebeğin gelişimi için ciddi zararlar doğurabilmektedir. Gebelik döneminde sigara içen annenin bebeğinde gelişim bozuklukları görüleceği gibi çocuğun ilerleyen yaşlarda bağışıklık ve solunum problemleri yaşaması da olasıdır. Alkol ise sigara gibi bebeğin gelişimine zarar verir ve gebelik sürecindeki annenin birçok farklı rahatsızlık yaşamasına neden olabilir.

 • Çiğ Besinler Zehirlenmelere Yol Açabilir

Az pişmiş et, rafadan yumurta gibi yiyecekleri ne kadar sevseniz de gebelik döneminde bu tarz az pişmiş yiyeceklerin vücutta zehirlenmelere neden olacağını bilmeli ve bunları kesinlikle tüketmemelisiniz. Et ve süt ürünlerinde yiyeceklerin tamamen piştiğinden emin olun ve sebzeleri iyice yıkadığınızdan emin olmadan yemeyin. Böylece gebeliğin bünyenizde yarattığı boşluğun zararlarından korunabilirsiniz.

 • Çok Düşük Kalorili, İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Gebeliğin kilo almaya neden olması canınızı sıkıyor olsa da bu dönemde düşük kalorili beslenmek sizin için de bebek için de doğru bir seçim değil. Vücudunuzda bir canlının gelişmesi sürecinde olduğunuzu düşünerek işlenmiş diyet ürünlerin beslenmeniz için yeterli olmadığını bilmeli ve gerekli önlemleri mutlaka almalısınız.

 • Az Pişmiş Deniz Ürünlerine Ara Verin

Karides, midye, istiridye, suşi gibi yiyecekler kulağa lezzetli gelse de az pişmiş hatta pişmemiş olduklarından bu deniz ürünleri gebelik ile hassaslaşan bünyenizde zehirlenmelere neden olabilir. Bu dönemde deniz ürünleri tercihinizi besin değeri yüksek ve iyi pişmiş balıklardan yana kullanmalısınız.

 • Saçlarınızı Boyamayı Unutun

Saç boyaları tamamen kimyasal ürünlerdir. Hamilelik döneminde ise saç boyası kullanmayı ne olursa olsun aklınızdan bile geçirmemelisiniz. Bu yoğun kimyasal maddenin bebeğin gelişimi üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini unutmayın. Ayrıca gebelik nedeni ile değişen bağışıklık sisteminizin saç boyasına karşı alerjik reaksiyon geliştirmesi de ihtimaller arasında bulunuyor.

 • Doktora Danışmadan İlaç Kullanmayın

Gebelik öncesinde sorunsuzca kullandığınız birçok ilaç gebelikte bebek için büyük tehlike oluşturabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan vitamin kapsüllerini bile almamanız gerektiğini unutmayın.

 • Kozmetik Ürünlerden Olabildiğince Uzak Durun

İçeriğinde bulunan kimyasal maddelerin bebeğin gelişiminde etkili olması nedeni ile gebelik döneminde kozmetik ürünlerin kullanılması da uzmanlar tarafından önerilmiyor.

 • Deterjanları Atın Doğal Ürünler Kullanın

Kimyasal çamaşır sularını, bulaşık deterjanlarını ve yağ çözücüleri bir kenara bırakın. Hamilelik döneminde kimyasal ürünlerden kesinlik uzak durmalısınız. Bu nedenle sirke, limon suyu ve karbonat kullanarak temizlik yapmayı kısa sürede öğrenmelisiniz.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (1)
 • comment-avatar
  Dilara 5 sene

  Gebelikte zararlı olan şeyleri bilmek sağlıklı bir gebelik süreci için kesinlikle gerekli, çünkü olumsuz bir durum hem anneyi hem de bebeği etkileyecektir.