Çocukların Meslek Seçimine Nasıl Karar Verilir?

Çocukların Meslek Seçimine Nasıl Karar Verilir?

Meslek seçimi konusu, çocukların hayatlarını ana hatlarıyla belirleyen bir harita gibidir ayrıca hayatlarını maksimum derecede etkileyecek konulardan olduğundan çok önemli bir seçim aşamasıdır. Türkiye’de ise eğitim sistemi açısından meslek seçimi ne yazık ki çok erken yaşlarda yani 13’lü yaşlardan itibaren belirlenmek durumunda. Zira lise başlangıç döneminde müfretdat branşlara ayrılıyor ve dal seçimi – seçmeli dersler ise bu aşamada belirleniyor. Sonrasında üniversite – akademik kariyer alanında da bu durum tam olarak perçinleniyor ve meslek dalı gerçek anlamda belli oluyor.

Bu alanda meslek seçimi, elbette ki çocukların ya da gençlerin üzerinde tam bir sosyo ekonomik  etken belirleyicisi olurken aynı zamanda da sağlıklı bir ruh haline sahip olarak yaşamını sürdürebilecek olan bir birey olması konusunda da gerçek bir şekil alıyor.

Tabiri caizse gençlerin başında ‘kavak yellerinin estiği’ ergenlik dönemi ise gençlerin bu alanda sağlıklı bir karar vermesi adına pek de verimli bir dönem olamayabiliyor. Bu konuda ilk göz önünde bulundurulması gereken faktör ise gencin becerileri olmalı. Okullarda verilen rehberlik programlarıysa çocukların meslek seçiminde başarılı olması anlamında önemli adımlardan. Bu anlamda çocukların meslekler hakkında detaylı bilgi sahibi olması çok önemlidir.

Çocuk Meslek Seçimine Yardımcı Olun

Sağlık, turizm eğitim, hukuk, ulaşım, gibi alanlarda hizmet sektörü gibi alanlarda gençlerin maksimum dozda bilgi edilmeleri gerekiyor.

Örneğin öğretmenlik, dil bilimleri, gazetecilik, dil bilimleri ya da hukuk alanlarında; sözel – sayısal yetenek ifade /aktarım gücünün önemi çocuklara idrak ettirilmelidir.

Yine mühendislik, kimya, biyoloji,  fizik, tıp alanlarında sayısal – kavrama, problem çözme yetisi göz önünde bulundurulmalıdır.

Şekil – mekan – boyut becerisi gerektiren; mimarlık, diş hekimliği, tasarım – harita mühendisliği ise farklı yetenekler gerektirir.

Sözün özü farklı mesleklere yönelecek gençler için; arkadaşlar, okul çevresi, , eğitmenler, ailenin ve özellikle de rehber eğitmenin nitelikliği ve yönergesinin yanında kendi yetenek ve seçimleri de  büyük önem taşır diyebiliriz. Ailelerde bu anlamda yol gösterici ve büyük bir destek olabilir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (5)
 • comment-avatar
  engin öz 6 yıl

  çocukların meslek seçiminde özgür bırakmak en dogrusu onlar ne isityosa o olmalı bence.

 • comment-avatar
  Modelini Seç 6 yıl

  çok faydalı bir konu bebeklikdede durum aynı oynadığı oyuncaklar ilgisini çeken eşyalar ileride neye heveslendiğinin göstergesi bence vede zorla evlatrımıza meslek seçtirmektense onlara uygun meslekleri anlatıp yönelndirmek daha mantıklı diye düşünüyorum

 • comment-avatar
  Vural Bey 6 yıl

  Bizim annelerimiz babalarımız bu konuda bizlere hiç yol göstermedi ama biz çocuklarımıza yol gösterebiliriz. Şimdiki zamanın çocukları o kadar yetenekli ki yetiştirilmiş ve ilgilenilmiş bir çocuk başarılı bir meslek sahibi olabilir. Bunun için çocuklarımızla ilgilenelim lütfen..

 • comment-avatar
  Dizi Oyuncuları 6 yıl

  Çocuklar anlamaya başladılar mı ( 5-6 yaşlarında ) bizlere hemen sormaya başlıyorlar sen küçükken ne olmak istiyordun baba veya anne gibi. Bizler aslında onlara ne olmak istediğimizi değil de onların ilgi alanlarına yönelik bir yorumla cevap verip pozitif yönlendirme yapabiliriz diye düşünüyorum.

 • comment-avatar
  iş takip programı 6 yıl

  Kesinlikle oldukça faydalı bir konu olmuş. Özellikle küçük yaşlarda çocukların bu gibi konularda eğitilmesi çok önemli. Bizler bunun eksikliğini ömrümüz boyunca hissettik. Bu eğitimin olmaması nedeniyle alakasız işler yapmaya yönlendirilmiş ne yazık ki pek çok insan var. Çocuklarımıza büyüyünce hangi mesleği seçmeleri noktasında vereceğimiz eğitimi daha küçük yaşlarda kazandırmalıyız.