Karadutun Bilinmeyen Faydaları

Karadutun Bilinmeyen Faydaları

Yaz aylarında marketlerde, manavlarda yerini alan karaduta halk arasında böğürtlen de denmektedir. Tüketimi oldukça kolay olan karadut, güzelce yıkandıktan sonra doğrudan tüketilebilir. Çocukların da sevebileceği bir meyve olan karadutun insan vücuduna birçok fayda sağlamaktadır.

 • Kemik Sağlığı için Karadut

Karadutun yeterli miktarda kalsiyum içermesinden dolayı kemik ve diş sağlığı için faydalı olduğu biliniyor. Karadut yapraklarının da doğal tıp alanında diş eti ve dişlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Mevsimi geldiğinde günlük bir porsiyon karadut tüketmek yeterli olacaktır.

 • Karadutun Saç Sağlığına Etkisi

Karadutun içindeki antioksidanlar, C vitamini saç dökülmesine neden olan etkenlerin ortadan kalkmasında etkilidir. Vücuttaki serbest radikallar saçlara zarar verebilmektedir. Meyvenin içindeki antioksidanlar bu serbest radikalların vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Karadutla yapılan maskeler, saça doğal canlılığını geri kazandırır.

 • Yara Tedavisinde Karadut

Karadutun içindeki maddelerin kanın pıhtılaşmasına engeller nitelikte olduğu tespit edilmiştir. Açık yaralara, çiziklere iyi gelen karadut alternatif tıpta bu anlamda sıkça kullanılmaktadır. Bunun yanında sedef hastalığını yatıştırıcı özelliği olduğu da bilinmektedir. Sivilcelerin temizlenmesi için de karadut kullanılabilmektedir.

 • Cilt Bakımında Karadut Kullanımı

Yine antioksidan etkisi ile koruma ve iyileştirme sağlayan karadut, cilt bakımında kolajen üretimi yoluyla etkili olmaktadır. Cilt için faydalı A ve C vitaminlerini içinde bulunduran meyve, düzenli olarak tüketildiğinde cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma altına almaktadır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (2)
 • comment-avatar
  Belma Tura 7 yıl

  Yaz aylarındaki bir numaralı favorim karadut özellikle karadutlu dondurma çok tüketiyorum ve bu kadar çok faydası olduğunu da bilmiyordum.

 • comment-avatar
  Sevim Uçar 6 yıl

  Kış aylarında en çok tükettiğim çaylardan biri karadut çayı fazlasıyla tavsiye ederim tabi toz olanlardan değil aktarlarda satılanlardan alıp demlemek en güzeli.