Kadınların Yaptığı İlginç Meslekler

Kadınların Yaptığı İlginç Meslekler

Dünya’nın birçok ülkesinde kadınların yaptığı ilginç meslekler bulunuyor. Türkiye’de de özellikle son birkaç yıl içerisinde de kadınların keyifle icra ettiği ilginç meslekler bulunuyor. Kadınlar tarafından ilginç meslekler icra edilmesi her ne kadar erkekler tarafından olumsuz yönde yorumlansa da kadınlar bu meslekleri keyifle icra ettiğini belirtiyor. Dünyanın farklı ülkelerinden genellikle orta yaş grubu kadınlar tarafından icra edilen ilginç mesleklere kimi bayanlar uzun dönemlerden buyana icra ediyor ve kimi bayanlar ise bu ilginç mesleklerde henüz yeni yeni adım attığını belirtiyor.

İşte Kadınların İcra Ettiği İlginç Meslekler

1- Kepçe Operatörü( Agusan del Sur/Filipinler)

2- Hava Dalışı Eğitmeni (Madrid/İspanya)

3- Pilot (Moscow/Rusya)

4- Hayvan Yetiştiricisi (Beurizot/Fransa)

5- Tesisatçı (Amman/Ürdün)

6- Asker (Nice/Fransa)

7- İtfaiyeci (Managua/Nikaragua)

8- Tersane Çalışanı (Ashdod/İsrail)

9- Benzin İstasyonu Pompacısı (Caracas/Venezuela)

Türkiye’de Kadınların Yaptığı İlginç Meslekler

Makinist (İstanbul/Türkiye)

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de kadınlar tarafından icra edilen ilginç meslekler bulunuyor. Bunlardan biri de Serpil Çiğdem tarafından icra edilen makinistlik mesleğidir. Yaptığı açıklamaya göre 23 yıl önce makinistlik mesleğine başvuru yapan Çiğdem, bu ilginç mesleğin daha çok erkeklere hitap etmesine rağmen keyifle icra ettiğini belirtiyor.

Halen İstanbul’da profesyonel anlamda makinistlik mesleği icra eden Serpil Çiğdem bu ilginç mesleği ise uzun yıllar boyu hayal ettiğini ve erkekler tarafından olumsuz yorumlar yapılmasına karşın makinistlik mesleği sınav başvurusu yaptığını ve sınavı kazanması ile birlikte Makinist olarak göreve başladığı belirtiyor.

Kadınların Yaptığı İlginç Meslekler ve Özellikleri

1- Dünya genelinde birçok ülkede kadınlar tarafından icra edilen mesleklere bakıldığında oldukça güç meslekler olduğu görülebiliyor.

2- Genellikle erkeklere hitap etmesine rağmen kadınlar tarafından da icra edilen mesleklerin ilginç olmasının yanı sıra yüksek kazançlar sunması da dikkatlerden kaçmıyor.

3- İlginç olmasına rağmen kadınlar tarafından keyifle gerçekleştiriliyor.

4- Kadınlar ilginç mesleklere yönelmesindeki amaç para kazanmanın yanı sıra bu mesleklerden hoşlandığı dile getiriliyor.

İş hayatında fırsat eşitliğine değer sunan kadınlar bu eylemleri sayesinde iş hayatında yer almak isteyen kadınlara da yüksek düzeyde cesaret ve fırsat sunmuştur.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)