Süt Yapan Besinler Nelerdir

Süt Yapan Besinler Nelerdir

Anne sütünün yetersiz olduğu durumda birçok kişi, süt yapan bitkisel çaylar içerek veya farklı besinler tüketmeye gereksinim duyarlar. Aslında anne sütünün artması daha doğrusu bebeği doyurabilecek kadar sütün oluşması, annenin beslenme düzenine bağlıdır. Peki, süt yapan besinler nelerdir ve nasıl beslenilmelidir? Henüz yeni doğum yapmış kişinin gereksiz yiyeceklerden bolca tüketmesi, süt yapmak yerine kilo alımına neden olur. Bu yüzden daha doğal ve daha yararlı yiyecek ve içeceklerden tüketmesi anne sütünün artması için yeterli olacaktır. Bu besin grupları süt ve süt ürünleri, kırmızı ve beyaz et, tahıllı ürünleri ve meyve olarak 5 ana gruba ayrılır. Tüm vücudun bu besinlere ihtiyacı vardır. Önemli olan bu 5 gruptan oluşan besinleri aşırıya kaçmadan tüketmektir.

Meyve grupları arasında anne sütünü arttıracak meyveler; nar, muz, incir (özellikle kuru incir) kuru hurma, elma ve armut gibi meyve ürünleri arasında yer alır. Eğer doğum sonrasında annenin kabızlık sorunu varsa, bu meyveler komposto şeklinde de tüketilebilir.Fakat komposto hazırlarken içine şeker konulmamalıdır. Meyvelerin yeterince şekerli olması, kompostonun zaten yeterince tatlı olmasını sağlayacaktır. Üstelik komposto şeklinde tüketilerek gün içinde alınması gerekilen sıvı ihtiyacının da büyük bir kısmı karşılanmış olur. Çünkü anne sütünü arttıran içecekler arasında kaliteli bir içme suyu bu listenin en başında yer alır.

Eğer tüm bunlara rağmen anne sütünün yetersiz kalması söz konusuysa; birkaç bitkisel çaylardan da yararlanılabilir. Ihlamur, rezene, biberiye ve papatya çayı süt yapan bitki çayları arasında yer alır. Üstelik rezene çayı tüketen annenin sütünde, bebeğin hazımsızlığına da iyi gelecektir. Bu bitki çaylarından birer çay kaşığı kadar kaynatılarak tüketilebilir. Fakat hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından bitki çaylarını günde 2 bardaktan fazla tüketmemekte yarar vardır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Düğün Paketi 6 yıl

    Anne sütü bebeğin gelişiminde oldukça önemli rol oynuyor. Kimi insan bunu bilmediği için bebeğe ek besinler vermek zorunda kalıyor. Bu gibi konuları araştırarak anne sütü arttırmanın yollarını aramak daha mantıklı değil mi. Zamanında yapmış olduğumuz araştırmaların toplanmış hâlini konu etmişsiniz. Teşekkürler.