Gripten Korunmanın Önemli Yolları Nelerdir?

Gripten Korunmanın Önemli Yolları Nelerdir?

Gripten Korunmanın Önemli Yolları Nelerdir?

Bulaşıcı bir hastalık olması sebebiyle pek sevilmeyen bir hastalık olan grip, yakalanması en kolay hastalıklar arasında yer almaktadır. Gripten korunabilmek için oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.

Grip Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Virüslerin sebep olduğu bir solunum yolu hastalığı olan grip, hastalık virüsüne sahip bir kişinin hapşırması, öksürmesi, tokalaşması gibi pek çok farklı yolla başkalarına bulaşabilmektedir.

Virüsü kapan kişide genel olarak halsizlik, yüksek ateş, titreme, baş ağrısı, eklem ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi belirtilerden birkaçı bir arada görülebilmektedir. Genelde 1 hafta süren bu belirtiler sağlıklı beslenme ve dinlenme ile çoğunlukla ilaç kullanmadan geçebilmektedir.

Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Gripten korunmak ve bu hastalığa yakalanmamak için yapılması gereken şeylerin başında bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gelmektedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için düzenli olarak süt ve süt ürünleri, sebzeler, meyveler, yumurta ve balık tüketilmelidir.

Düzenli yapılan egzersizler de vücut direncini arttırmayı sağlar. Her gün yapılan düzenli bir yürüyüş vücudun ısınmasına ve terlemesine, bu terleme de mikropların ve bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar ve bu sayede grip virüsleri vücuda zarar vermeden vücuttan atılmış olur.

Bağışıklık sistemi için gerekli olan vitaminlerin başında yer alan C ve D vitaminleri de gripten korunmayı sağlayan yollardan biri olarak bilinir.

Bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olan sigara ve alkolden uzak durularak, stres seviyesini minimuma indirerek ve gereksiz ilaç kullanımını azaltarak da gripten korunabilmek mümkündür.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)