1 Yaş Altı Bebekler İçin Çorba Tavsiyeleri

1 Yaş Altı Bebekler İçin Çorba Tavsiyeleri

Bebek sağlık ve gelişiminde protein ve demir vitamininin önemi büyüktür. Bebekler için ilk altı ay anne sütü verilmeli altı aydan sonra anne sütüne takviye gıdalar eklenmelidir. Bu takviye gıdalardan en yararlı olanları çorbalardır. Bebeklere çorba hazırlamak özel hassasiyet ve özen gerektirir. Yetişkinlerin yiyebildikleri her çorba bebeklere yedirilmemeli, özel çorbalar hazırlanmalı ve bu çorbalar sınırlı olarak verilmelidir.

Bebekler İçin Sebze Çorbası

Bebekler için hazırlanabilecek özel çorbalardan biri sebze çorbasıdır. Ancak bu sebze çorbasında patates, soğan, kabak gibi sebzeler kullanılmamalıdır. Havuç ve ıspanaktan yapılacak çorba süt kıvamında olacaktır. Bebeklere gün içinde bir kereye mahsus olarak bu çorba yedirilmeli ve çorba yapımında kesinlikle blendır gibi cihazlar ve metal kaşık gibi araçlar kullanılmamalıdır. Çorba ağaç kaşıkla pişirilmelidir. Ispanak ve havuç en ince şekilde doğranmalı ve haşlanmalıdır. İyice haşlanan bu sebzeler ağaç kaşık yardımıyla iyice ezilmelidir. Haşlama suyundan ezilen sebzelere bir miktar su katılmalı, sızma zeytinyağıyla on dakika kaynatılmalıdır. Bu çorba bebekler için çok yararlıdır.

Çorba Yapımında Kullanılacak Malzemeler

1/4 adet brokoli
1 adet patates
1 adet havuç
1 adet sarımsak
2 dal maydanoz
1 tutam kuru nane
1 çay kaşığı tereyağı

Hazırlanışı

Yukarıdaki listede verilen malzemeleri küçük küp halinde doğruyoruz ve buharda pişirmeye özen gösteriyoruz, nane ve maydonozumuzu blenderdan geçirdikten sonra tereyağı ile birlikte karıştırıyoruz çorba hazır hale geldiğinde bebeğinize yedirebilirsiniz.

Pirinç Çorbası

Bebekler için yapılacak özel çorbalardan biride pirinç çorbasıdır. Sızma zeytinyağı konulan bir miktar kaynar suya pirinçler eklenmeli ve tamamen unu çıkmalıdır. Süt görünümü kazanan pirinç ezilmeli ve kıvamına göre su ile kaynatılmalıdır. Bebeklere yalnızca sabah öğününde verilmesi gereken çorbada, pirinç yerine ince köftelik bulgurda kullanılabilir.

Pirinç Çorbası Yapımında Kullanılacak Malzemeler

1/2 Çay bardağı pirinç
1 Yemek kaşığı sıvı yağ
1 Çay bardağı tavuk suyu
1 Yemek kaşığı tereyağı
Küçük parça haşlanmış tavuk eti (gögüs eti)
7 Adet haşlanmış nohut
1 Çorba kaşığı un
1 Tatlı kaşığı domates salçası

Hazırlanışı

Öncelikle pirinçleri haşlayın ve pişmesine yakın tavuk etini kıyma şekline getirerek ekleyin ve hemen nohutların kabuklarını soyarak kıyma halinde çorbaya ekleyin. Çorbanıza eklemek için tereyağını salça ile birlikte kızartın ve çorbanıza ekleyin, pirinçler yumuşadığında çorbanız kaynamış olacaktır. Belli bir süre çorbanızı bekletin ve bebeğinize rahatlıkla yedirin.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (2)
  • comment-avatar
    Sağlık 5 yıl

    Tarifler oldukça güzel, bu çorbaların içerisine farklı olarak ne katabiliriz acaba aydınlatırsanız çok sevinirim.

  • comment-avatar
    Başak 7 ay

    Makalede verdiğiniz çorba tavsiyeleri için teşekkür ederim. Bebeğim henüz 6 aylık ve ek gıdalara geçiş yapmaya hazırlanıyorum. Sizce hangi çorba ile başlamalıyım? Ayrıca, doktor tavsiyesi dışında başka bir sebze çorbası yapabilir miyim?