Okulu Sevmeyen Çocuklara Okul Nasıl Sevdirilir

Okulu Sevmeyen Çocuklara Okul Nasıl Sevdirilir

Okul döneminin başlamasıyla birçok çocukta okul fobisi yansımaları görülebiliyor. Üstelik bu negatif dönem gelecekte çocukların kendilerine güvensizlik duymalarına ve akademik başarısızlık yaşayabilmelerine kadar yansıyabiliyor.

Öte yandan konu ile ilgili olarak gelişen aşırı baskılar ya da aşırı ilgi de okul fobisi ile ilgili olarak ters yansımalara neden olabiliyor. Her okul saati gediğinde ya da servis kapıya geldiğinde;  sıklıkla karnı, vücudunun farklı bölgeleri ağrıyan ve hasta olan çocuklarda okul fobisi gelişmiş demektir. Bu konuda yapılacak tek şey  çocukla etkili bir iletişim kurmak ve çocuklara okulu sevdirmek olmalı.

Çocuklara Okul Nasıl Sevdirilir

Peki, böyle bir durumla karşılaştığınızda bir ebeveyn olarak ne yapmalısınız? Her şeyden önce çocuklarınızı okula yolcularken çok rahat tavırlar sergilemeli ve çocuğu okula ısındıran tavırlarda bulunmalısınız.  Aksi taktirde yaşadığınız tedirgin tutumlar çocuğa yansır ve çocuğunuzda okul fobisi gelişebilir.

Yanı sıra çocuğa, arkadaşları ile öğretmenleri konusunda güven duymasını sağlamalısınız. Okula yeni başlayan çocuğunuz varsa,  her gün okula gitmeniz yanlış bir tutum olabilir. Zira bu durum her an sizi okulda gören çocuğun savunma mekanizmalarını tetikleyebilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuzun öz güvenini arttırmak için ona çeşitli görevler vererek, tek başına başarı sağladığını göstererek güven duygusunu geliştirebilirsiniz.

Çocukların okulu vazife gibi görmeleri, okulda doğru diyaloglar kuramamaları ya da öğretmenlerini sevmemeleri okuldan soğumaları gibi handikapları geliştirebilir. Eğer çocuğun okulda başarılı olmasını istiyorsanız,  onu kendine güven aşılayabileceği sosyal ortamlara yönlendirebilirsiniz.

Şayet Çocuk Okula Gitmek İstemezse Ne Yapılmalı?

Okula gitmeyi reddeden çocuklara mutlaka ılımlı tavırlarla yaklaşılmalıdır. Bu gibi durumlarda aile katı ve sert bir yol izlerse çocuk okuldan daha çok soğur. Bu isteksizliğin ardında yatan sorunlar araştırılmalı gerekirse bir pedagogtan yardım alınmalıdır. Diğer taraftan okulda faal olan ve dersleriyle ilgili olan çocuklar genellikle böyle bir durum yaşamaz ve tam tersine okula gitmekten zevk duyar.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)