Balık Yağı Faydaları Nelerdir İşte Detaylar

Balık Yağı Faydaları Nelerdir İşte Detaylar

Balık yağı balıklardan elde edilen bir çeşit yağdır. Bu yağ genel olarak yağlı balık türlerinden elde edilir. Bu balıklar arasında uskumru, ringa balığı, hamsi ve ton balığı bulunur. Ayrıca balık yağı bazı balıkların karaciğerlerinden de elde edilebilmektedir. Balık yağı aynı zamanda Omega-3 olarak da anılır ve insan vücudu bu besini kendi imkanları ile üretemez bu yüzden dışarıdan alınması gerekmektedir. Balık yağı bazı durumlarda yararlı iken bazı durumlarda zararlı olabilmektedir. balık yağının faydaları ve zararları hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışılacaktır.

Balık Yağının Faydaları

Balık yağı insan vücudu için oldukça faydalıdır. Balık yağı kalp dostu bir yağdır ve kişinin kalp ritmini düzene sokar. Balık yağı hafıza içinde önemli bir besindir. Hafızayı geliştirici etkisi bulunduğu için ileride hafıza ile ilgili meydana gelecek alzhemiar gibi hastalıkların önüne geçer. Balık yağının kan inceltme özelliğinin olduğu da bilinmektedir. Kolesterol hastaları içinde doktorlar tarafından önerilmektedir. Çünkü yüksel kolesterolü balık yağı tüketimi ile düşürmek mümkündür.

Omega-3 eksikliğinden dolayı kişiler psikolojik sorunlar yaşayabilmektir bunun önüne geçmek için düzenli olarak Omega-3 tüketmek gerekir. Aksi durumda depresyonlara sebep olabilmektedir. Balık yağı çocuklar içinde önemli bir gıdadır. Balık yağı faydaları çocuklarının hafızasını güçlendirici etkisi bulunduğundan dolayı doktorlar tarafından tavsiye edilir. Kişilerin kanser türlerine karşı koruması ile de bilinir.

Çağın en yaygın hastalığı olan şeker hastalığının kişiler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır. Yaşlanma ile ortaya çıkan göz rahatsızlıklarında da önleyici etkisi vardır. Hamileliğin sağlıklı bir şekilde yaşanması içinde balık yağı önerilir. Cilt bakımlarında da etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Kilo kaybında önlem olarak doktorlar balık yağı kullanılmasını önermektedirler.

Ms hastalıklarında ve şizofreni gibi hastalıkların önüne geçmek için kullanılması gerekir. Kilo vermek içinde kullanılabilir. Kemiklerin sağlıklı gelişimi için tüketilmesi gerekir. Balık yağının aynı zamanda iltihap azaltıcı özelliği vardır. Balık yağı karaciğer yağlanmasında da etkilidir.

Omega-3 İçeren Besinler

Balık yağlarının içerdiği Omega-3 aynı zamanda başka besinlerde de bulunmaktadır. Bunlardan en önemli besin yumurtadır. Yumurta dışında keten, kenevir tohumu, ceviz, turp, taze fesleğen ve yeşil yapraklı sebzeler de Omega-3 bakımından oldukça zengin gıdalardandır.

Balık Yağının Zararları

Balık yağının faydaları olduğu kadar zararları da olabilmektedir. Balık kansere yol açabildiği bildirilmiştir. Ayrıca beyin hastalıklarına da sebep olabilmektedir. Çünkü bu yağın 3 gramdan daha fazla tüketilmesi beyne zarar vermektedir. Balık yağı kullanımı mide rahatsızlığı yaşanmasına sebep olabilir. Ateş, titreme, yorgunluk, grip ve düzensiz kalp atışı gibi başka yan etkileri de vardır.

Dünya Sağlık örgütü insanlara haftada en az iki defa balık yağı tüketimi önermektedir.

Dr. Dyt. Tuba Günebak aşağıdaki video’da balık yağının önemi hakkında bilgiler paylaşmış, izlemenizi tavsiye ederiz.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)