Vajinada Kötü Kokulu Akıntı Nasıl Geçer

Ergenlikten itibaren her sağlıklı kadında vajinal akıntı görülür. Bu noktada önemli olan vajinadaki akıntının ne kadar sağlıklı bir şekilde oluştuğudur. İlk olarak sağlıklı bir vajinal akıntının nasıl olabileceğine göz atalım ve sonrasında da vajinada kötü kokulu akıntı nasıl geçer sorusunu cevaplayalım;Her ay adet döneminden sonraki ilk 10 gün yumurtalıklarda aktifleşme görüldüğünden vajinal akıntılar daha çok yoğunlaşır. Çünkü bu dönemde yumurtalıklar olası bir gebelik için kendini hazırlar ve erkeğin sperminin rahime daha kolay iletilmesini sağlar. Vajinal akıntı rengi saydam ve akışkan bir yapıda olmalıdır. Kesinlikle rahatsız edici bir koku olmamalı ve vajinada herhangi bir kaşıntı meydana gelmemelidir. Eğer vajina içinde aşırı bir kaşınma, kızarıklık, rahatsız edici kötü bir koku ve bununla birlikte meydana gelen sarımtırak ve yeşile çalan bir renkte akıntı meydana geliyorsa muhtemelen mantar veya enfeksiyona bağlı bir iltihaplanma söz konusudur. Ya da çok daha ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Dolayısıyla böyle bir durumda, vakit kaybetmeden kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Aksi takdirde vajinada oluşan yangı, kronikleşmeye dönüşebilir. Peki, vajinada kötü kokulu akıntı nasıl geçer ve tekrar oluşmaması için neler yapılmalıdır?

Vajinal akıntıların tedavisi erken bir süreçte başlarsa, kısa sürede bu rahatsızlığın önüne geçilebilir. Fakat ilerlemiş bir enfeksiyon söz konusuysa, oluşan mikropları yok etmek uzun bir sürece ihtiyaç duyulacaktır. Bu yüzden vajinada kötü kokulu akıntı meydana gelirse, hekim tarafından verilecek bazı antibiyotik ilaçlar ve kremlerle tedavisi yapılabilir. Bunun dışında, vajinal akıntının daha çabuk geçmesi için, vajinal temizliğe dikkat edilmelidir. Vajinanın kendi PH değerine özel hazırlanan duş jelleri kullanılmalı ve her gün temiz çamaşır kullanılmalıdır. Vajinal akıntının önüne geçilmesi için en önemli aşama; 6 ayda bir smear testi yapılarak rahim bölgesinin ne kadar sağlıklı olduğuna bakılmalıdır.

5 YORUMLAR

  1. Başıma gelen ve oldukça zor atlattığım bir durum bayanların bu konuda hassas davranması gerekiyor, özel hayatınızı çok etkileyebilir.

  2. Böyle bir sorununuz olduğunda arkadaş ortamında ve özel gecelerden uzak durmanızı öneririm tedavi süreci biraz zaman akıyor ama dayanmakta fayda var.

  3. Bu durumla karşılaşmak oldukca zor arkadaşlar hiç vakit kaybetmeyin ve proföser doktorlarla tedavinize başlayın, harika bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

  4. Geçtiğimiz yıl bendeki akıntı yüzünden doktora gittim ve smear testi yaptılar her 3 ay da bir kontrole gidiyorum allahtan şuanda problem yok, zor bir durum gerçekten

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here