Vajinada Kötü Kokulu Akıntı Nasıl Geçer

Vajinada Kötü Kokulu Akıntı Nasıl Geçer

Ergenlikten itibaren her sağlıklı kadında vajinal akıntı görülür. Bu noktada önemli olan vajinadaki akıntının ne kadar sağlıklı bir şekilde oluştuğudur. İlk olarak sağlıklı bir vajinal akıntının nasıl olabileceğine göz atalım ve sonrasında da vajinada kötü kokulu akıntı nasıl geçer sorusunu cevaplayalım;

Her ay adet döneminden sonraki ilk 10 gün yumurtalıklarda aktifleşme görüldüğünden vajinal akıntılar daha çok yoğunlaşır. Çünkü bu dönemde yumurtalıklar olası bir gebelik için kendini hazırlar ve erkeğin sperminin rahime daha kolay iletilmesini sağlar.

Vajinal akıntı rengi saydam ve akışkan bir yapıda olmalıdır. Kesinlikle rahatsız edici bir koku olmamalı ve vajinada herhangi bir kaşıntı meydana gelmemelidir. Eğer vajina içinde aşırı bir kaşınma, kızarıklık, rahatsız edici kötü bir koku ve bununla birlikte meydana gelen sarımtırak ve yeşile çalan bir renkte akıntı meydana geliyorsa muhtemelen mantar veya enfeksiyona bağlı bir iltihaplanma söz konusudur. Ya da çok daha ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Dolayısıyla böyle bir durumda, vakit kaybetmeden kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Aksi takdirde vajinada oluşan yangı, kronikleşmeye dönüşebilir. Peki, vajinada kötü kokulu akıntı nasıl geçer ve tekrar oluşmaması için neler yapılmalıdır?

Vajinal akıntıların tedavisi erken bir süreçte başlarsa, kısa sürede bu rahatsızlığın önüne geçilebilir. Fakat ilerlemiş bir enfeksiyon söz konusuysa, oluşan mikropları yok etmek uzun bir sürece ihtiyaç duyulacaktır. Bu yüzden vajinada kötü kokulu akıntı meydana gelirse, hekim tarafından verilecek bazı antibiyotik ilaçlar ve kremlerle tedavisi yapılabilir. Bunun dışında, vajinal akıntının daha çabuk geçmesi için, vajinal temizliğe dikkat edilmelidir. Vajinanın kendi PH değerine özel hazırlanan duş jelleri kullanılmalı ve her gün temiz çamaşır kullanılmalıdır. Vajinal akıntının önüne geçilmesi için en önemli aşama; 6 ayda bir smear testi yapılarak rahim bölgesinin ne kadar sağlıklı olduğuna bakılmalıdır.

Vajinadan gelen kötü kokulu akıntı

Vajinadan Gelen Kötü Kokulu Akıntının Nedenleri

Vajina çevresindeki bir takım faktörlerin neden olduğu enfeksiyonlar, sıvı birikimleri veya hormonal dengesizlikler, kadınlarda vajinal akıntıya yol açabilir. Ancak, bu akıntıların kötü kokulu olması birçok farklı nedene bağlı olabilir.

Vajina içindeki mikroorganizmaların dengesi bozulduğunda, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar gelişebilir. Bu enfeksiyonlardan biri, bakteriyel vajinozis (BV) olarak adlandırılır ve genellikle akıntının kötü kokulu olmasına sebep olur.

Ayrıca, vajinal mantar enfeksiyonları da kötü kokulu akıntıya yol açabilir. Candida adı verilen mantarlar, sıcak ve nemli ortamlarda hızla büyürler ve kaşıntıya, ağrıya ve kötü kokulu akıntıya neden olabilirler.

Bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da kötü kokulu vajinal akıntıya neden olabilirler. Örneğin, trichomoniasis ve chlamydia gibi enfeksiyonlar, vajinada akıntı ve kötü koku oluşumuna sebep olabilirler.

Bazı durumlarda, vajinal akıntıdaki kötü koku hormonal dengesizliklerden kaynaklanabilir. Özellikle menopoz döneminde, vajinal dokudaki değişiklikler hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak meydana gelebilir.

Son olarak, vajina içine yerleştirilen yabancı cisimler, özellikle de ped ve tamponlar, vajinal enfeksiyonlara ve kötü kokulu akıntıya neden olabilirler.

Unutulmamalıdır ki, vajinal akıntıdaki kötü koku her zaman enfeksiyonların bir belirtisi olmayabilir. Ancak, bu durumda bir sağlık uzmanı ile görüşmek en iyi seçenektir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (5)
 • comment-avatar

  […] bu akıntı gebeliğin belli dönemlerinde artabilir, daha önce sizler için hazırladığımız buradaki yazıdan da […]

 • comment-avatar
  Merve Uçar 6 sene

  Geçtiğimiz yıl bendeki akıntı yüzünden doktora gittim ve smear testi yaptılar her 3 ay da bir kontrole gidiyorum allahtan şuanda problem yok, zor bir durum gerçekten

 • comment-avatar
  Benan Karaca 6 sene

  Bu durumla karşılaşmak oldukca zor arkadaşlar hiç vakit kaybetmeyin ve proföser doktorlarla tedavinize başlayın, harika bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

 • comment-avatar
  Selvi Atay 6 sene

  Böyle bir sorununuz olduğunda arkadaş ortamında ve özel gecelerden uzak durmanızı öneririm tedavi süreci biraz zaman akıyor ama dayanmakta fayda var.

 • comment-avatar
  Elvan Taşar 6 sene

  Başıma gelen ve oldukça zor atlattığım bir durum bayanların bu konuda hassas davranması gerekiyor, özel hayatınızı çok etkileyebilir.