Çocukların Beceri ve Zihnini Geliştirecek Oyunlar

Çocukların Beceri ve Zihnini Geliştirecek Oyunlar

Her çocuk oyun oynamasını sever. Fakat bazı oyunlar çocuklar için zararlı iken bazı oyunların çocuk gelişimine faydası bile bulunur. Bu oyunların en büyük özelliği çocukları zihinsel açıdan geliştirdiği gibi el becerilerini de ortaya çıkarır.

Günümüzde yaygın olan bilgisayar oyunlarının çocuklara verdiği zarar herkes tarafından biliniyor. Bu oyunlar bilgisayar ve cep telefonu oyunlarının aksine çocukların kendi el imkanı ile yaptıkları ve oynayarak kendilerini geliştirdikleri, yaratıcılık kazandıkları oyunlardır.

Çocuklara Beceri kazandıracak Zihinsel Geliştirici Oyunlar

Günümüzde çocukların zeka seviyesi yükseltecek zihinsel becerisini kazandıracak birçok oyun bulunuyor. Bu oyunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Attention Bloks
 • Dik Go
 • Othello
 • Zet Tower
 • Şeklini Bul
 • Bay Bak
 • Stol
 • Renkli Bardaklar
 • Şakuli
 • 9/24
 • Kare Tangram
 • Quadefy

Bu Oyunlar kendi içlerinde farklı oyun stillerine sahip olsa da çocuk gelişimi için oldukça yararlı oyunlardır. Çocukların cep telefonu ve televizyonların aksine bu oyunlara yönlendirmelere gelişimleri açısından yararlı olacaktır.

Çocuklarda zihin geliştirme oyunları

Attention Bloks

Ayı büyüklüğe ve aynı boyutlara sahip olan küçük dikdörtgen şeklinde ahşap parçalardan oluşuyor. Bu parçalar belli bir kurala göre düz bir zemine diziliyor. Üçerli halde yatay şekilde dizilerek kule yapılır. Ahşaplar üçerli şekilde uç kısımları zıt yöne bakacak şekilde yapılmalıdır.

Daha sonra oyuncular teker teker ahşap parçalardan çekmeye başlar. Bu çekme işlemi en üst kattan çekilemiyor. Oyunda dikkat edilmesi gereken ahşabı çekerken kulenin yıkılmamasıdır. Kuleyi yıkan oyuncu oyunu kaybeder. Birbirine ters şekilde dizilen kule daha sağlam olacağı için oyun biraz ilerliyor. Bu oyunu iki veya daha fazla kişi oynayabilir.

Dik Go

Dikkat gerektiren ve hafızayı geliştiren oyunlardan birisidir. Oyunda 54 adet sayı kartları bulunuyor. Bu kartlar sarı ve mavi renge sahip yuvarlak kartlardır. Bu kartlardan sarı olanlar soru kartı mavi kartlar ise normal kartlardır.

Oyun en az iki kişilik oynanır. 54 kart kişilere eşit bir şekilde dağıldıktan sonra sırayla herkes bir kart ortaya koyar. Herkes sırayla kartlarını yere teker teker bırakıyor. Bırakırken de en alttan en üste kadar gelen tüm sayıları söylüyor. Sayıları söyleyemeyen veya sırasını karıştıran oyuncular yerdeki tüm kartları kendi eline alıyor. Elindeki katları ilk bitiren oyuncu oyunu kazanıyor.

Zet Tower

Ahşap bloklardan oluşan oyun çocukların yaratıcık gelişimi için oldukça müsait bir oyundur. Bu oyunda farklı renklerden oluşan bloklar bulunuyor. Bu bloklar ile farklı şekiller oluşturulmaya çalışılıyor.

Mühendislik çocuk oyunu olarak bilinen bu oyunda çocuklar şekilleri daha hızlı bir şekilde öğrenebilirler. En az üç yaş sınırı bulunan Zet Tower oyununda mantık yürütme ve konsantrasyon gelişimi de sağlanabilir.

Kare Tangram

Çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerin de severek oynadığı Kare Tangram oyunu büyük bir zeka oyunudur. Oyunda farklı sayıda ve farklı renklerde şekiller bulunuyor. Oyuncu bu şekilleri kare bir çerçevenin içine tam yerleştirmesi gerekiyor. Onun için de blokların tam yerlerine koyulması gerekir. Oyun bu özelliği ile dikkat geliştirdiği gibi strateji yapma özelliğini de geliştiriyor. Kare blokların dışında kendi yaratıcılıklarına göre farklı şekiller de yapabilirler.

9/24 Oyunu

Bu oyun çocukların zeka sınırlarını zorlayacak oyunların başında yer alır. Oyunda farklı renklerde ve kare bloklardan oluşan kare çerçeve bulunuyor. Bu çerçeve içerisinde bir tane boşluk bulunuyor ve oyuncu bu boşluk sayesinde blokların yerlerini değiştirebiliyor. Ayrıca bulunan kartların üzerindeki şekillerin yapılması isteniyor. Oyuncu kartın üzerinde bulunan bu şekli yapmak için bloklarla oynar. Oldukça zor bir oyundur ve iki kişilikte oynanabilir.

https://www.qkadin.com/bebekle-oynanabilecek-oyunlar.htm

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)