Acai Üzümü Nedir ve Nelere İyi Gelir

Acai Üzümü Nedir ve Nelere İyi Gelir

Son zamanlarda popüler olan acai üzümü nedir nelere iyi gelir. Brezilya’nın süper meyvesi olarak bilinen ve Türkiye’de de oldukça uygun fiyattan satılan acai üzümü, özellikle hastalıkların iyileşmesi için Asya ülkelerinde kullanıldığı bilinmektedir.

Acai Üzümü Nedir?

Devasa büyüklüğe sahip olan Brezilya’nın yağmur ormanlarında bulunan palmiye ağacında yetişen acai üzümü, ortalama 2 cm civarında olmaktadır. Rengini baktığımızda koyu mora yakın tonlarda olduğunu görüyoruz ve içerisinde sapsarı bir çekirdek saklı duruyor. Her ne kadar ismi üzüm olsa da üzüm kadar yumuşak bir meyve değildir ve oldukça serttir. Bu da onu farklı bir kategoriye atmaktadır. Büyüdükten sonra fazla olgun kalamazlar ve çürümeye başlarlar. Bu yüzden piyasa da püre, kurutulmuş veya toz halinde satılırlar.

Acai Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bu da diyabet, kanser, kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıkların korunmasını sağlamaktadır. Kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı bir meyvedir. Yapılan bir araştırmada acai üzümünün kolesterolün emilmesini önleyen sterol içerdiği ortaya çıkmıştır.

Kansere sert bir kalkan olmasa da kanserleri hücrelerin büyümesini ve dağılmasını engellemektedir. Bazı Asya ülkelerinde kanser tedavisi gören kişilere bu meyvenin önerildiği bilinmektedir. Beyin fonksiyonlarını geliştirir. Hafızayı güçlendiren acai üzümü aynı zamanda da alzheimer oluşumunun önüne geçmektedir.

Acai Üzümünün Zararları Nelerdir?

Sağlığa kötü anlamda etkileri oldukça düşüktür fakat çok fazla rahatsızlığınız bulunuyor ise mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. İşlenmiş olarak satın alacağınız için yemeden önce içerisine dikkatli bir şekilde bakın ve hoşunuza gitmeyen üzümleri yemeyin. Şekerli olduğu için şeker hastalarının çok fazla yemesi tavsiye edilmez.

Meyve suyu olarak acai üzümü: antioksidan bakımından oldukça iyidir fakat içerisinde çok fazla şeker katılmaktadır. Bu yüzden şeker durumunuzu bilin ve ona göre meyve suyu halinde tüketin.

Toz halinde satılan acai üzümü: besin değer olarak oldukça güçlü maddelere sahiptir. Lif ve yağ bakımından olgun bir meyve halindeki değerlere sahiptir. Bu yüzden toz hali tercih edilebilir.

Püre şeklinde acai üzümü: bu şekilde tadını daha iyi alabilirsiniz fakat besin miktarı toz haline göre bir tık kadar az olacaktır.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)