Monokrom Stil Nedir ve Nasıl Kombin Edilir

Monokrom Stil Nedir ve Nasıl Kombin Edilir

Monokrom; resim, çizim, tasarım ve fotoğrafı ifade eder. Eski Yunanca kelimelerinden gelir. Mono kelimesi tek başına kullanıldığında “benzersizlik”, “bir” anlamına gelir. Özetle, Monokrom yani tek renk terimi, tek bir renk üzerinde oluşturulan bir nesne veya resimdir.

Monokrom giyim tarzları, moda dünyasında farklı tanımlarla boy göstererek kategorilerini geliştirmeye devam etmektedir. Monokrom moda, en ünlü tanımıyla, monokrom giysilerin bir kombinasyonuyla yaratılan moda trendinin adıdır.

Tek renkli kıyafetlerde akla gelen siyah beyaz kombinasyonun aksine bu tarz aslında tüm renkleri içerir. Siyah beyazın yanı sıra kırmızı kombinlerde de en çok kullanılan trendlerden biridir. Kırmızıyı coşkulu, cesur ve kendinden emin bir monokrom stil olarak sıkça seçilebilir.

Monokrom Desenler Nasıl Olur?

Moda aşıklarının en çok tercih ettiği kombin tarzlarından biri olan Monokrom Stili için birçok kombin çeşidi mevcuttur. Ancak yapılan kombinin tam bir Monokrom Stili Kombin olması için şu şartlara uyulması lazımdır:

Desenler

Bir elbiseye güzellik veren e onu diğerlerinden ayıran yegane şey desenlerdir. Desenlerin benzersizliği ve göze hoş görünme durumu sadece Monokrom için değil tüm kombin ve stil seçeneklerinde önemli bir yer kaplamaktadır. Monokrom, içerisindeki desenlerle bir zıtlık kombinasyonu entegre eder. Bu tarzın favori deseni kesinlikle çizgilerdir. Beyaz çizgili ve puantiyeli veya siyah kareli gömlekler moda taraftarları tarafından sıklıkla görülebilir.

Geometrik Desenler

Geometrik desenler ayrıca Monokrom Stillere uygun detaylardır. Elbette geometrik desen renklerini seçerken özgünlük kurallarına uyulmaması gerekir. Bu nedenle siyah beyaz çizgili geometrik desenler kullanılıyorsa, diğer işler bunlarla eşleşmelidir.

Ayakkabı ve Çanta

Hiçbir kombin tek bir parçadan oluşmaz. Bir kombin yapmak için giyilen elbise kadar seçilen ayakkabı ve takılan çanta da önemli bir yer kaplamaktadır. Monokrom bir stil kullanırken, kıyafetlerin uyumunu vurgulamak yeterli olmayıp, kullanılan aksesuarların da tercih edilen stille uyumlu olması gerekir. Ayakkabı, çanta, şapka veya takı seçimi birbirini tamamlamalıdır ki bu çok önemlidir.

https://www.qkadin.com/stiletto-topuklu-ayakkabi-modelleri-2019.htm

Tonlar

Tonlar elbisenin vücududur. Desenlerin üzerine yapıldığı kullanılan ana renge ton denir. Bir elbisede ton ve desen kesinlikle uyumlu olmak zorundadır. Aksi takdirde o elbise birçok kombini mahvedebilir. Monokrom tercih ediliyorsa kullanılan kıyafet ve aksesuarlar arasında ton farkı olmamalıdır. Aksesuar ve kıyafet kombinasyonuna dikkat edilmelidir. Aksi takdirde uyumsuz ve sert görüntüler görünebilir.

Tulum

Tek bir rengi (yani bir renk kombinasyonu) uygulamanın en kolay yolu kesinlikle iş kıyafetleridir. Nötr tulumlar tek renkli görünüşe sahiptir ve gardırobundaki en küçük ve zamansız parça olarak isteğinizi yerine getirmeyi sağlayabilir.

Jean Pantolon

Siyah kot pantolon ve siyah tişört seçimi de mükemmel Monokrom seçeneklerinden biridir. Kot pantolonlar yıkanmamışsa ve siyahsa ve gömleğinizin soluk siyah değil pamuk karışımı olduğundan emin olunmuşsa iyi bir Monokrom ortaya çıkacağından emin olunabilir.

Monokrom Stil Nasıl Yapılır?

Farklı renkleri birbiriyle birleştirmekte zorlanan kişiler için, giyim alanında tek renkli bir stil kullanmak iyi bir giyim tercihidir. Örneğin, tek renkli siyah bisiklet yaka tişört, siyah skinny jean pantolon, siyah bantlı yüksek topuklu sandaletler ve siyah bir el çantası kullanırken pantolonları, tişörtleri, ayakkabıları ve çantaları birleştirmek kafa karıştırıcı olabilir.

Monokrom Kombinasyon basit ve şıktır. Tek renkli stil, özel etkinliklerde moda severler için vazgeçilmez bir seçimdir. Özel günler için ağırbaşlı ve modaya uygun kıyafetleri tercih edenler, insanları çekmek için siyah beyaz monokrom stili (zıt renkler kullanarak) kullanabilirler.

Tek renkli bir stil oluşturmak için birbiriyle uyumlu iki rengi veya birbirine zıt iki rengi kullanabilirsiniz. Örneğin siyah beyaz çizgili gömlekler ve etekler tek renkli giyim tarzlarının favorileridir. Kırmızı, monokrom tarzda kullanılan en cesur renklerden biridir. Kırmızı tek renkli bir elbise, baştan ayağa kırmızı bir kombinasyon oluşturmak için kullanılabilir ve aynı zamanda bu kombinasyon, kırmızı ile uyumlu veya kırmızıya zıt bir renk seçilerek daha da ilham alınabilir.

Monokrom Stil Önerileri

Farklı kombinasyonlarda oluşturulabilen, tek renkli günlük kıyafetlerden iş kıyafetlerine ve günün her saatinde özel davetlere kadar her alana uygulanabilen çok geniş bir stil yelpazesidir. Tek renkli giysiler giymek basit görünmektedir. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken bazı ince farklılıklar vardır.

Bir renk veya iki zıt renk kombinasyonunun kullanılması hataları kabul edilemez kılar. Siyah beyaz olarak siyah beyazı seçerseniz, siyahın kusuru kapatacağını ve beyazın kusuru göstereceğini düşünmelisiniz. Siyah ve beyaz renkler uyum içinde yaşamalı, şık ve zarif bir izlenim vermelidir. Tek renk tercih ediliyorsa kullanılan kıyafet ve aksesuarlar arasında ton farkı olmamalıdır.

Aksesuar ve kıyafet kombinasyonuna da dikkat edilmesi lazımdır. Aksi takdirde uyumsuz ve sert görüntüler görünebilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kalıpların kullanılmasıdır. Geometrik desenler veya noktalar kullanılıyorsa; örneğin kırmızı ve siyah desenli etekler tercih edildiğinde ayakkabı veya üstler siyah veya kırmızı olmalıdır. Desenler kullanılırken kullanılan diğer tüm parçalar desendeki renklerden oluşmalıdır.

Monokrom bir stil kullanırken, kıyafetlerin uyumunu vurgulamak yeterli olmayıp, kullanılan aksesuarların da tercih edilen stille uyumlu olması gerekir. Ayakkabı, çanta, şapka veya takı seçimi birbirini tamamlamalıdır ki bu çok önemlidir. Renkli ve monokrom kombinler oluştururken renkli veya geometrik takılar tercih edilebilir.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)