Dünden Bugüne Sevgililer Günü Tarihçesi

Dünden Bugüne Sevgililer Günü Tarihçesi

Sevgililer günü tüm dünyada 14 Şubat’ta kutlanır. Çiftlerin sevgilerini tazeledikleri, birbirlerine güne özel hediyeler aldıkları en özel günlerden biridir. Bazı kaynaklara göre antik çağlarda da Şubat ayının aşk ile ilişkilendirildiği düşünülür. Senenin ilk ayı olan Ocak ve ikinci ayı Şubat antik Yunan tarihine göre Gamelyon yani Zeus ve Hera’nın evlendiği kutsal zaman olarak adlandırılır. Diğer yandan bereket tanrısı Lupercus’u onurlandırmak için 15 Şubat’ın Lupercalia günü adıyla kutlandığı rivayet edilir. Lupercalia gününden bir gün önce, 14 Şubat’ta ise genç kızların genç erkeklerin adını çekerek çift oluşturuldukları anlatılır. Bu gelenek 469 yılında papa tarafından yasaklansa da sevgililer gününe de adını vermiş olan Aziz Valentine’nin Romalı askerlerin evlenmelerinin yasak olduğu dönemlerde aşıkların kavuşmalarına yardım ettiği düşünülür.

Sevgililer Gününde Valentine Ne İfade Eder?

Bilinen sevgililer günü tarihinin 469’lu yıllara dayandığı düşünülse de yazılı kaynaklara bakıldığında sevgililer günü tarihçesi 14. Yy’a dayandırılır. 1381 yılında yazılan Parlement of Foules kitabında ise 14 Şubat’ın Fransa ve İngiltere’de kuşların çiftleşme günü olarak kutlandığından söz edilir. Duyguların daha çok kağıda döküldüğü eski zamanlarda en güzel hediye aşıkların güzel sözler içeren notları birbirlerine vermesidir. Bu notları verirken Valetine diye hitap etmeleri ise Valentine’nin ölmeden önce gardiyanın kızına verdiği “Valentine’ninden” imzalı bir aşk notuna dayandığı düşünülür. O günden bugüne her 14 Şubat’ta hediye alıp vermek âdettendir. En güzel aşk şarkılarında adı geçen kuşların birbirlerine aşklarını ilan ettiği 14 şubat, sevgililer günü ya da “Valentine’s Day” olarak da böylece tarihte yerini alarak bugüne kadar gelir.

2023 Sevgililer Günü Ne Zaman?

Sevgililer günü ne zaman sorusunu dünyanın her yerinde çiftler 14 Şubat olarak cevaplarlar. 2023’de ise sevgililer günü Salı gününe denk geliyor. 14 Şubat Sevgililer Günü tüm dünyada aynı anda kutlanır. Haftalar önceden hediyelikler raflarda yerini almaya başlar. Hediye seçerken sevdiğinizin neden hoşlandığını bilmeniz önemli. Bununla birlikte Karaca’nın sunduğu hamur karıştırma makinesi, kahve makinesi, fincan gibi evladiyelik hediyeliklerden birini seçerek sevdiğinizi mutlu etmeye ne dersiniz?

Sevgililer Günü Hediyeleri Arasında Romantik Desenli Kahve Fincanları

Sevgililer günü romantik bir gündür. Dolayısıyla kalp ve aşkı çağrıştıran kırmızı rengin günün simgesi haline gelmesi doğaldır. Beyaz zemin üzerine yoğun kırmızı desenler içeren kahve fincanlarıyla sevdiğinize şık bir kahve fincanı hediye edebilirsiniz. Kare şeklindeki fincan altlığı üzerindeki geometrik çizgiler ürüne ayrı bir zarafet katar. İki adet fincan ve altlık hediye ederek kahve saatinde sevdiğinize eşlik etmeye ne dersiniz?

Türk Kahvesi Makinesiyle Sevgililer Günü Başka Güzel

Türk kahvesinin yatıştırıcı kokusu lezzetiyle de birleştiğinde kahve saatleri unutulmaz olur. Pratik kullanımlı bir kahvesi makinesinden çıkan lezzetli kahvelerin ise tadına doyum olmaz. Sevgiliniz başka işlerini yaparken Karaca Türk kahvesi makinesi de kahvesini hazır etsin isterseniz kırmızı renkte tasarlanan sütlü Türk kahvesi makinesini hediye olarak düşünebilirsiniz. 

Mis Gibi Kurabiyelerin Sergilendiği Kurabiyelik Harika Bir Sevgililer Günü Hediyesi

Sevgiliniz mutfağı seviyorsa kırmızı, iki katlı bir kurabiyelik onu mutlu edecektir. Çay saatlerinde mis gibi kokan kurabiyeleri sergilerken sizi hatırlamasını istemez misiniz? Öyleyse kırmızının en güzel tonuyla üretilmiş kurabiyelik tam size göre… Kenarlarında yer alan altın rengi ve yine altın rengindeki metal tutacak ürüne kalite katarken üründeki modern ve klasik geçişler kurabiyeliğe görsel zenginlik katar. 

Sevgililer Günü Hediye Seçeneği: Oda ve Ortam Kokusu

Odalarda yer alan kokular ortam kokusunu kamufle ederek keyifli bir yaşam alanı oluşturmaya yardımcı olur. Siz de sevgilinize şık tasarımıyla da dikkat çeken doğal sabun kokulu bir oda kokusu hediye edebilirsiniz. Siyah şişenin içine konan siyah çubuklu oda kokusu salon, mutfak ya da banyoda kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Sevgililer günü hediye seçenekleri arasında değerlendirebileceğiniz bir üründür.

14 Şubat yaklaşıyor. Henüz sevgililer günü hediyenizi seçmediyseniz Karaca’nın zengin ürün çeşitlerine göz atabilir, sevgilinizin beğenebileceği hediyelerden birini seçerek onu mutlu edebilirsiniz. 

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)