Yaz Sıcağından Cildinizi Koruma Yöntemleri

Yaz Sıcağından Cildinizi Koruma Yöntemleri

Bilhassa yaz aylarının en büyük sıkıntısı cildin kuru veya yağlı kalmasıdır. Nem dengesinin korunmaması yağlı ciltlerin daha yağlı, kuru ciltlerin ise daha kuru görünmesine neden olmaktadır. Buna engel olmak aynı zamanda cildin istenilen dengede tutulmasını sağlamak için sıcak havalara karşı önlem almanız gerekmektedir.

Doğal Tonik ile Sıcak Havalarda Cildi Koruma

Cildinizi sıcak havadan korumak için devamlı temiz tutmanız önemlidir. Havanın ısınması yağ bezlerinizin daha fazla çalışmasını sağlarken aynı zamanda gözeneklerin de daha rahat tıkanmasına neden olacaktır. Sağlıklı bir temizlik ile cildinizi arındırırsanız oluşabilecek siyah nokta ya da akne sorunlarının önüne de geçebilirsiniz.

Cilt Koruma da Kullanabileceğiniz toniklerin özellikle yaz aylarında doğal olmasına özen göstermelisiniz. Kozmetik markalara ait olan tonikler, sıcak havanın olumsuz etkisi nedeniyle bozulabilmekte cildi daha kötü etkileyebilmektedir. Bunun önüne geçmek için toniğinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Cam şişe içine bir miktar maden suyu bir yemek kaşığı limon suyu ilave edip ağzını spreyli bir kapakla kapatın. Sabah ve akşam olmak üzere yüzünüzü bu su ile temizleyin. Kullandığınız en doğal ve sağlıklı tonik olacak, sıcak havanın etkisinden sıyrılmanıza cilt koruma konusunda size yardım edecektir.

Doğru Güneş Koruyucu ile Sıcak Havalarda Cildi Koruma

Havanın sıcak olduğu günlerde cildinizi korumasız şekilde bırakmamalısınız. Güneş ışınlarının cilt bozukluklarından kansere kadar pek çok olumsuz etkiye neden olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu nedenle güneş ışınlarından koruyan aynı zamanda cildinizi nemlendiren güneş kremlerine ihtiyacınız olacaktır. Güneş kremi seçerken cildinize yağ katmayacak daha çok nem, su bazı kazandıracak kremleri tercih edebilirsiniz. Makyaj yaptığınızda her şeyden önce güneş kreminize öncelik vermelisiniz. Böylece  havanın ısısı ve güneş, cildinizde tamir edilmez yaralar oluşturamayacaktır.

Bakım Maskesi ile Sıcak Havalarda Cildi Koruma

Cildinizin yaz aylarında ısıdan olumsuz etkilendiğini fark ettiğiniz an gerekli önlemi almanız gerekir. Aksi halde kısa sürede yağlanma ya da yanık gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Cildi sıcak havadan korumak için yapılması gereken en önemli işlem maskelerdir. Dışarı çıkmadan en az 1 saat önce cildinize yapacağınız zeytinyağlı maske korunmanıza yardımcı olacaktır. Bir çorba kaşığı zeytinyağı içerisine bir tatlı kaşığı limon suyu damlatın dışarıya çıkmadan 1 saat önce yüzünüze uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayın. Üzerine nemlendirici kreminizi sürerek sıcak havaya kendinizi hazırlayın. Bu şekilde cildiniz hem nefes alacak hem de korunacaktır.

Yaz aylarında deniz sonrası cilt koruma ile ilgili aşağıdaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Deniz Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Belma Tura dedi ki:

    Eğer güneşlenmeye gidiyorsanız ve sürekli olarak sıcak havaya mahsur kalan bir işe sahipseniz mutlaka güneş kremi kullanarak dışarıya çıkmalısınız.

BİR YORUM YAZ