Korona Virüs Aşı Çalışması Yapan Ülkeler

Korona Virüs Aşı Çalışması Yapan Ülkeler

Dünyada korona virüs (Covid-19) aşı çalışması yapan ülkeler oldukça önem kazandı. Çünkü virüs her geçen gün etkinliğini artırıyor ve can kayıpları yaşanıyor. Üstelik pandemiden etkilenenlerin sayısı günden güne artmaya devam ediyor. Böyle olunca da pandemi için aşı denemeleri yapan ülke sayısı arttı.

Bu ülkelerdeki bilim insanları sürekli olarak ya aşı ya da ilaç geliştirmeye çalışıyor. Bilindiği üzere bağışıklık sisteminiz güçlü değilse virüse yakalanma olasılığınız artıyor. Bunun için hem bağışıklık sistemi hem de virüsün panzehri için çalışılıyor.

Bunun yanında Çin hatasını telafi edemeyecek olsa da iyi bir şey yaptı. Bu yaptığı iyi şey de Covid-19’un genetik kodlarını dünyayla paylaşmak oldu. Bu sevindirici gelişme üzerine dünyanın birçok ülkesinde aşı geliştirme çalışmaları başladı. Hatta bazı ülkeler aşının gelişiminde çok büyük yol kat ettiler.

Covid-19 İçin Aşı Çalışması Yapan Ülkeler

Korona virüs Covid-19 aşı çalışması yapan ülkeler her geçen gün artıyor. Elbette ki bu çok sevindirici bir gelişmedir. Buna göre her kıtadan dünyanın her yerinde çalışmalar tam gaz devam ediyor. “Peki, bu çalışmalar nelerdir ve hangi ülkeler yapıyor?” şeklinde merak edebilirsiniz. Aşağıdaki ülkeler ve çalışmalara göz atarak bunu anlayabilirsiniz.

 • Pentagon Katkılı Şirketiyle ABD

Aslen aşıyı geliştiren taraf Kanada çıkışlı bir şirkettir. Fakat ABD Savunma Bakanlığı yani Pentagon icada inandı ve onlara destek oldu. İsmi Medicago olan aşının sahibi şirket bundan sonra maddi ve manevi desteklenecek. Şirket ayrıca FDA’nın yasal onayını alırlarsa hemen üretime başlayacak.

Şirketin sunduğu aylık üretim kapasitesi 10 milyon aşı üretimidir. Elbette ki Amerikan İlaç Ve Gıda İdaresi yani FDA’nın yasal onayı gerekiyor. Şirketin yetkilileri aşının formülünün yaklaşık olarak 19-20 gün içerisinde elde edildiğini belirtti. Ayrıca Eğer gereken izin çıkması halinde Kasım ayında dağıtıma başlanacağını söyledi.

 • INO-4800 Aşı Modeliyle ABD

Şunu belirtmek gerekiyor ki INO-4800 aşı modeli sadece bir denemeden ibarettir. ABD’deki İnovio isimli tesiste bilim insanları aşının panzehiri için DNA teknolojisi deniyor. Bu teknolojinin tamamı ile yeni bir model olduğunu söylüyorlar. INO-4800 adındaki bu çalışma yaz döneminde deney haline getirilecek.

İnovio tesisinin yönetimi Çin’in bulduğu Covid-19’un genetik kodlarını kendileriyle paylaştıklarını belirtti. Kodlar ellerine geçer geçmez 3-4 saat içerisinde aşının ilk prototipini dizayn ettiklerini belirtti. Ayrıca deneylerin olumlu sonuçlandı halinde aşıları gereken yerlere sunacaklarını söylediler.

 • Klinik Denemeleriyle Çin

Tüm dünya tarafından kuşkusuz virüsün baş sorumlusu olarak Çin gösteriliyor. Nitekim onlar da çok boş durmuyorlar. Onlar da geliştirdikleri bir aşının klinik deneylerinde Nisan ayında başladılar. Bilindiği üzere aşının klinik deneyleri için çok önceden izin alınmıştı.

Öyle ki aşı her an acil durumlarda kullanılabilir. Aşının sahibi takımın başında Chen Wei bulunuyor. Chen Wei daha önceden de çeşitli salgınlara karşı aşı geliştiren takımın başındaydı.

 • Farklı İlaçlar İle İlaç Üretmeyle Avustralya

Avustralya Queensland’da bulunan klinik tesislerde aşıyı bulduklarını belirttiler. Gereken yerlere izinler için ayrıca başvurduklarını belirttiler. Bunun yanında insanlarda bu aşının resmen denendiğini ve olumlu sonuçlandığını söylediler.

Tesis yönetimi HIV ile sıtmada kullanılan ilaçların etken maddeleriyle bunu başardıklarını söyledi. Bu etken maddelerinin kombin yapıldığını sonrasında ise bu kombini işe yaradığını ayrıca belirtti. Bir sürpriz olmazsa Avustralya’da bu etkili çözümüyle ilaç üretimine başlayacak.

 • Biyoteknoloji Şirketiyle Almanya

Yeryüzünde tüm kıtalarda aşının çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bu çalışmalardan biri de Almanya’ya aittir. Buna göre Almanya çıkışlı CureVac isimli şirkette aşının gelişimine devam edildiğini ifade ettiler.

Avrupa Birliği bilindiği üzere bu şirkete deneyleri için yaklaşık 80 milyon euro iletmişlerdi. CureVac şirketi de aşının sonbahar gibi tamamlanacağını söylemişti. Bu şirketle ilgili ilginç şey de Donald Trump’ın şirkete para teklif ettiğidir. Trump buna göre aşının veya ilacın yapımında şirkete gerekirse para yardımı yapacak.

 • Antikor Üretimiyle Hollanda

Birçok alanda bir dünya devi olan Hollanda’da pandemiye karşı boş durmuyor. Buna göre Hollandalı bilim insanları Erasmus isimli medical merkezde antikor ürettiler. Covid-19’a karşı üretilen bu antikorlardan başarıyla sonuç alındı. Bu antikorların anti-viral ilaç üretiminde çok işe yarayacağı düşünülüyor.

 • Biyoteknoloji Şirketiyle Belçika

Belçika’da korona virüs döneminde insanlığın umudu için yardım edenlerdendir. Buna göre Gent’te bulunan biyoteknoloji merkezinde virüsü yok edildi. Belçika’lı yetkililer duruma çok sevindiklerini ve bunun bir başlangıç olduğunu ifade etti.

İleri zamanlarda da üretime başlayacaklarını söyledi. Belçika’da da devlet çalışmayı yürüten ekibe gerekli desteğin sağlanması için harekete geçti.

 • Biyolojik Araştırma Enstitüsüyle İsrail

Sizlere İsrail ismi bilim anlamında biraz ilginç gelebilir. Fakat İsrail Biyolojik Araştırma Enstitüsü Covid-19’u etkisiz hale getiren aşıyı bulduklarını ifade ettiler. Nitekim bu aşının tam anlamıyla kullanılması için bir dizi testten geçmesi gerekiyor. Ayrıca ülkedeki bilim insanları genel anlamda virüsün biyolojik ve mekanizma açısından anladılar.

 • Sıtma İlacıyla Fransa

Fransa’da bir ilaç laboratuvarı sıtmada kullanılan bir ilacın Covid-19’ta sonuç verdiğini açıkladı. Buna Plaquenil isimli sıtma ilacı deneylerde başarı ile Covid-19’u yok etti. Pandemiye yakalanan 300 bin kişi ilaç laboratuvarının dediğine göre bu ilaçla tedavi edilebilir. Bilindiği üzere Plaquenil ilacı romatizma ve eklem ağrıları içinde kullanılıyordu.

 • Biyoteknoloji Şirketiyle Singapur

Bir diğer şaşırtıcı çalışmanın sahibi ise Singapur’dur. Aslında çalışma yine ABD destekli olarak yapılıyor. San Diego’daki Singapur Ulusal Duke Üniversitesi uzmanlarınca çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre çalışmaları iyi yönde ilerliyor. Üniversitedeki uzmanlar söylenene göre virüsün etkisini bir protein azalttı.

 • Anti-Viral Kokteyli İle Hindistan

Hindistan’daki yetkililer bir yöntemle virüsün kaybolduğunu ifade ettiler. Dediklerine göre bu yöntem tesadüfen gerçekleşti. Buna göre Rajastan bölgesinde tatilde olan Avrupalı bir çiftte hastalığa rastlandı. Buradaki doktorlar da onlara ‘Anti-Viral’ isimli bir kokteyl verdiler. Sonunda da çift iyileşti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ