Elmanın Sağlığa ve Cilde Faydaları!

Elmanın Sağlığa ve Cilde Faydaları!

Kış ayının gelmesi ile birlikte en gözde meyvelerden biri olan elmanın insan vücudu için birçok faydası var. Lezzetli bir tada sahip olması ve fiyat olarak da bütçeye uygunluğu ile temin edilmesi kolay bir meyve olması onu daha dikkat çekici hale getiriyor. Sağlık açısından da vücudumuza katkıları büyük. İçerisindeki bol vitaminler ve lifli proteinler sayesinde günde bir elma yiyerek birçok hastalıktan korunabilirsiniz. Elma Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olurken katarağa karşı da etkilidir.

Böyle şifalı bir bitkinin cilde de faydaları oldukça fazla. Elmanın içinde bulunan B1, B2, C ve E vitaminlerini cilt için oldukça önemlidir. Cildi parlak ve pürüzsüz gösteren elma ciltte çıkan siyah nokta ve akneler içinde birebirdir. Özellikle elma suyunun sirkesi gözenekleri çok iyi temizler. Güneş ışınlarına da karşı elmanın koruyucu bir etkisi vardır. Sadece bir dilimini yüzünüze sürmeniz bile cildin nem ve yağ oranını dengeler. Ciltte oluşan yanıkların soyulmaması için de kullanılan elmanın, rendelenip gliserinle karıştırılması yeterlidir. Ayrıca elmanın içinde bulunan A vitamini ise cilt kanseri için birebirdir. Yani elma sizi cilt kanserine karşı da koruyacaktır.

Elma saçlarınızın sağlığı içinde çok önemlidir. Saçlarınızın dökülmesini azaltırken aynı zamanda kepek oluşumunu da engeller. Elma sayesinde daha uzun ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Elma suyunun faydaları da oldukça fazladır. Strese iyi gelen elma suyu insanı yatıştırarak stresin neden olduğu sarkmalara da iyi gelir. Ayrıca elma suyu gözlerin altında oluşan şişkinliklere de çözüm oluşturur. 2 yemek kaşığı elma suyunu rendelenmiş patatesle karıştırıp şişmiş gözlerinize uygularsanız faydasını görürsünüz. Bunu yaparken üzerini ılık bir kumaşla örtmekte fayda vardır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)