Intermittent Fasting ile Daha Sağlıklı Bir Yaşam Mümkün!

Intermittent Fasting ile Daha Sağlıklı Bir Yaşam Mümkün!

Yakın zamanda hayatımıza giren ve sağlıklı beslenerek kilo verme kavramına yepyeni bir bakış açısı kazandıran intermittent fasting, hızla popüler olan bir diyet yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Aslında özetlemek gerekirse, intermittent fasting ne yiyeceğini değil ne zaman yiyeceğini belirleyen bir beslenme tarzı. Aralıklı oruç olarak da bilinen bu beslenme düzenine yakından bakmaya ne dersin?

Güneşle Dost Bir Beslenme: Intermittent Fasting Nedir?

Intermittent fasting diyeti sıklıkla kulağımıza çalınsa da Türkçe’ye çevrildiğinde aralıklı oruç anlamına da geliyor. Bu adı almasının sebebi ise program ile birlikte kişinin belirli saat aralıklarında aç kalıyor olması. Örneğin, 16-8 düzeninde günün 16 saati oruç tutmak, yani hiçbir şey yememek gerekiyor. Yemek yenebilen 8 saatlik zaman dilimi için ise genelde öğlen 12 ile akşam 8 arası tercih ediliyor. Burada söz konusu olan, 8 saat beslenme ve mideni 16 saat dinlendirme üzerine bir düzen kurmak. Yani, özetlemek gerekirse, intermittent fasting diyeti, güneşin doğuşuyla başlar, batışıyla biter diyebiliriz.

Geceleri yenilenmeye ve onarıma başlayan vücudumuz, akşam yemeğinde aldığımız besinleri hücrelerimizin onarımı için kullanılır. Melatonin salınımı en yüksek düzeydedir. Eğer sen de bu faydalı saatlerden en yüksek düzeyde yararlanmak istiyorsan, intermittent fasting örnek menüleri ilgini çekebilir.

Intermittent Fasting Örnek Menü Fikirlerine Ne Dersin?

09.00: Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başla. Fazla olmamak şartıyla peynir, zeytin, yumurta yiyebilirsin.

13.00-14.00: Öğle yemeğinde de kısıtlama yok. Ama aşırı yağlı ve kalorili yiyeceklerden uzak dur. Tokluk hissi ile birlikte tabaktan hemen uzaklaş. Yemeyi bırak!

16.30-17.00: Yoğurt, meyveli yoğurt, badem, ceviz, meyve, sütlü tatlı gibi yiyeceklerden az miktarlarda tüketebilirsin.

17.00-09.00: İşte bu saatler açlık saatleri. Bu saatlerde herhangi bir atıştırmalık veya yemek yemiyorsun. Sadece kalori içermeyen içeceklerden bol bol içebilirsiniz. Bol su iyi gelebilir. Bu arada intermittent fasting beslenme tarzına başlar başlamaz gün içinde aldığın kalori miktarını hesaplamayı da unutmamalısın.

Aralıklı Oruç Nedir Sorusuna Yanıt Olacak Bir Menü Daha!

Uyanınca:

 • Yeşil çay ya da şekersiz kahve

Kahvaltıda aşağıda alternatiflerden birini değerlendirebilirsin.

 • Buğday gevreği ve yağsız süt
 • Haşlanmış yumurta ve tost

Ara öğün:

Alternatifler arasından seçim yapmak sana kalmış:

 • Salatalık ve karpuz salatası
 • 4 badem

Öğle yemeği:

Sadece birini seçebilirsin.

 • Fırında balık ve sebzeler, az yağlı yoğurt
 • Ton balığı, taze meyve suyu

Ara öğün:

Evet, aklından hepsini yemek geçebilir, ama tek seçim hakkın var.

 • 1 orta boy bitter çikolata
 • 1 adet portakal ya da elma

Akşamüstü atıştırması

 • Küçük bir kase haşlanmış patates ya da
 • Küçük bir kase patlamış mısır

Akşam yemeği:

Bir tabak hakkın var, unutma!

 • Izgara sebze, puding
 • Mercimek çorbası, meyveli muhallebi
 • Sebzeli lazanya, salatalık suyu

Peki Ya Karbonhidrat Durumu Ne Olacak?

Aralıklı oruç diyeti menülerinden de anlaşılacağı üzere, karbonhidrat ve şeker tüketimini sıfıra indiren bir diyet programı değil. Bu sebeple nereye baksam makarna, pilav, tatlı görüyorum düşüncesi senden uzak olacak. Aralıklı oruç diyetinde sağlıklı ve hafif bir atıştırmalık arıyorsan, hiç şüphesiz ki bu atıştırmalıklar kuruyemişler ve kuru meyveler olacaktır. Miktarı fazla abartmamak şartıyla tüketebilirsin.

İleri düzeyde diyabet hastaları, mide ülseri olanlar, daha önce aşırı iştahsızlık gibi yeme bozukluğu sorunları yaşayanlar, kronik hastalıkları olanlar, hamile ya da emziren kadınların intermittent fasting diyetine girmeden önce bir uzmana danışmaları çok daha sağlıklı. Kuralları ve saat uygulamaları gözünü korkutmasın, sağlıklı bir şekilde uygularsan, formunu koruyabilir ve çok geçmeden hafifleyebilirsin. Eğer yoğun iş temposundan intermittent fasting diyeti yapmaya vakit bulamıyorsan, Juico tam sana göre! Artık tek yapman gereken bir beslenme paketi seçmek ve sağlıklı yaşama Juico ile adım atmak!

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)