Arpacık Nedir, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Arpacık Nedir, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri
  • Sağlık
  • Mayıs 30, 2021 12:31 am
  • 0
  • 27
  • A+
    A-

Arpacık, göz kapaklarında çıkan, batarak acı veren çıbanı anımsatan küçük şişliklerdir. Arpacığın en büyük nedenlerinden biri de bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Arpacık, çok önemli bir rahatsızlık olmasa da bazen cerrahi yöntemlerle de tedavi edilebilir.

Arpacık Nedir?

Arpacık, göz kapaklarında yer alan yağ bezelerinin şişmesi sonucu oluşan sivilce benzeri şişliklerdir.  Göz kapaklarında yağ bezeleri bulunur ve bu noktada oluşan sebumu (yüz sıvısı) salgılayan noktalar da bunlardır. Kirpiklerle bağlantısız olarak salgı yapan bu yağ bezleri, gözkapağının arka yüzüne açılır. Bu noktada oluşan her hangi bir tıkanıklık ya da enfeksiyon da iç arpacığa sebep olur.

Arpacık Oluşma Sebepleri Nelerdir

Arpacığın sebepleri 5 ana başlık altında incelenebilir.

1 – yağ bezlerinin tıkanması

2 – bağışıklık sisteminin çökmesi

3 – makyajla uyumak

4 – yağlı yiyecekler

5 – uykusuzluk

Kandaki yağ oranı fazla olan kişilerde yağ bezleri tıkanıklığı yaşanabilir. Yine düzenli beslenmeyen ya da uyumayan kişilerde bağışıklık çökmesi sonucu arpacık çıkabilir. Enfeksiyon geçişi sağlayan makyaj malzemelerinin ortak kullanımı ya da makyaj temizliğine özen göstermemek uçuk oluşumuna sebebiyet verebilir. Aşırı yağlı beslenen kişilerde de arpacık oluşabilir. Stres de arpacığın başlıca nedenlerindendir. Arpacık dikkat edilmediğinde kronikleşirken,  dışardan bakıldığında kötü, kızarık ve şiş bir göz görünümü oluşturur. Ayrıca gözü kırptıkça batmalı bir ağrı yapar.

Arpacık Nasıl Önlenir

Gözünüze sıcak suya batırılmış minik pamuklarla kompres yaparsanız çıkmadan önleyebilirsiniz. Arpacık çıkmaması için vitamini yüksek olan sebze ve meyve gibi besinler tüketmelisiniz. Yine papatya çayı kompresleriyle çıkmakta olan arpacık önlenebilir. Aynı şekilde bu rahatsızlığı önlemek için patatesi bölerek de gözünüze koyabilirsiniz. Rendelenmiş sarımsağı göze sürdüğünüzde antiseptik gücüyle arpacığı kurutacaktır.

Arpacıktan Korunmanın Yolları

1 – Makyaj temizliğine önem vermelisiniz
2 – Ortak makyaj malzemeleri kullanmamalısınız. Başkasına ait göz makyaj malzemeleri, kullanılmamalıdır.
3 – Yüz temizliğine özen göstermelisiniz.
Hijyen kurallarına uymalısınız, örneğin temiz havlu kullanımı gibi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ