Korona Virüs Test Yöntemleri ve Belirtileri

Korona Virüs Test Yöntemleri ve Belirtileri
 • Sağlık
 • Eylül 28, 2020 3:25 pm
 • 0
 • 14
 • A+
  A-

COVID-19 ya da bilinen adıyla korona virüs hastalığı yeni keşfedilen bir virüsten bulaşan bir hastalık türüdür. Korona virüs hastalığına yakalanmış olan kişilerin önemli bir kısmı hafif ve orta semptomlar göstermekte ve özel tedaviye ihtiyaç duymamaktadır. Ancak bazı özel vakalarda ağır semptomlar görülebilmekte ve hastaların hastaneye yatması gerekebilmektedir.

Dünyanın birçok bölgesinde korona virüs hastalığı hızlı bir biçimde yayılmakta ve milyonlarca COVID-19 vakası tespit edilmektedir. Ayrıca her gün binlerce insan korona virüs hastalığı sebebiyle hayatını kaybetmektedir.

Korona Virüs Nasıl Yayılır?

Korona virüs hastalığı insandan insana bulaşabilmesi nedeniyle oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Hastalık, enfekte olmuş kişinin öksürmesi, nefes alıp vermesi veya hapşırması sonucunda oluşan damlacıklar yoluyla yayılmaktadır.

Bu virüs damlacıkları kütle bakımından ağır olduğu için havada asılı kalamamaktadır. Bu nedenle yere düşmektedir.

Korona virüsüne yakalanmış bir kişinin yanında bulunmanız ve virüsü solumanız sonucunda ya da virüsün bulunduğu yerlere temas etmeniz neticesinde korona virüs ile enfekte olabilirsiniz.

En Yaygın Belirtileri

COVID-19 farklı kişilerde farklı belirtilere neden olmaktadır. Bu belirtilerden bazıları birçok kişide görülürken bazı belirtiler oldukça nadir görülmektedir. Korona virüsün en yaygın belirtileri

 • Ateş
 • Kuru öksürük
 • Yorgunluk olarak gösterilmektedir.

Bu belirtilere sahip olan kişilerin COVID-19 hastalığına yakalanmış olma ihtimali oldukça yüksektir.

Korona Virüs Daha Seyrek Görülen Belirtiler

korona virüs hastalığına yakalanmış bireylerin bazılarında az görülen belirtilere rastlanmaktadır. Dolayısıyla korona virüs hastalığının kesin belirtileri yoktur.

Seyrek görülen semptomlar arasında;

 • Boğaz ağrısı
 • İshal
 • Ağrı
 • Baş ağrısı
 • Koku duygusunun kaybı
 • Ciltte döküntü

Korona Virüs Ciddi Belirtiler Nelerdir

COVID-19 hastalığında görülen bazı belirtiler oldukça ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. bu nedenle ciddi belirtiler olarak adlandırılan bu semptomlar görüldüğünde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Ciddi belirtiler arasında;

 • Nefes darlığı ve nefes alamama
 • Göğüs ağrısı ve göğüste baskı
 • Konuşma ve hareket kaybı
 • Solunum güçlüğü gibi belirtiler yer almaktadır.

Bu belirtiler oldukça ciddi olmakla birlikte gerekli tedavi yapılmazsa ağır sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Virüsün vücuttaki etkisi yaklaşık 6 günde ortaya çıkmaktadır. Birçok kişi hastalığı ayakta ve hasta olmadan atlatmakla birlikte bazı vakalarda hastane yatıp yardım almak zorunlu olmaktadır. Virüs testi pozitif çıkan ve belirti göstermeyen kişilerin hastalığı evlerinde geçirmeleri beklenmektedir.

Korona Virüs Test Yöntemleri

Günümüzde dünya genelinde birçok korona virüs test yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden en çok kullanılan iki yöntem; polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve antikor testidir. Bu iki yöntem ile birlikte korona virüse yakalanan kişiler tespit edilmektedir.

Polimeraz Zincir Reaksiyonu

Bu yöntemde bir çubuk yardımıyla genizden ya da burundan alınan örnekler laboratuvarlarda titiz bir şekilde teste tabii tutulmaktadır. Testi gerçekleştiren sağlık çalışanları, hastalığa yakalanmamak için koruyucu elbiseler ile test yapmaktadır.

Test sonuçları yaklaşık 2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Testi pozitif çıkan kişiler sağlık ekipleri tarafından evlerinde izole edilmekte ve dışarı çıkmama yönünde tavsiye almaktadır.

Bu testin doğru bir sonuç vermesi için birçok koşulun bir araya gelmiş olması gerekmektedir. Test yapılan çubuğun doğru bir biçimde kullanılması ve alınan örneğin doğru bir şekilde taşınması testin doğruluğunu arttıran unsurlardandır.

Alınan örneklerin test edildiği laboratuvarlar son derece güvenilir ve uluslararası standartlarda hizmet veren kurumlardır. Ekonomik anlamda gelişmiş ülkelerin büyük bir bölümünde PCR testi uygulanmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde de bu test yöntemi Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılmaktadır.

Korona Virüs Antikor Testi

Antikor testinde temel olarak kanda, virüse karşı bağışıklık olması için üretilmiş olan antikorlara bakılmaktadır. Vücuda giren virüsü engellemek amacıyla üretilen proteinlere antikor adı verilmektedir. Alınan kan örneği laboratuvar ortamında incelenir ve kandaki plazmaya bakılır. PCR testinin aksine antikor testi yaklaşık 10 dakikada sonuç vermektedir. Dolayısıyla çok daha hızlı bir sonuç vermektedir.

Daha uzun sürmesine rağmen PCR testi, antikor testine rağmen çok daha güvenilir sonuç vermektedir. Çünkü antikor testi virüsün erken safhalarında negatif sonuç verme ihtimaline sahiptir. Dolayısıyla tercih edilmesi gereken seçenek, her iki korona virüs yönteminin de birlikte kullanılmasıdır. Böylece bu testler birbirlerini tamamlayıcı özelliğe sahip olacaktır.

Korona Virüsten Korunma Yolları

İnsandan insana bulaşması nedeniyle COVID-19 hastalığı oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Bu nedenle herkesin virüsten korunabilmesi için önlem alması gerekmektedir.

Bu önlemler arasında;

 • Ellerin sık sık alkol veya kolonya ile yıkanması ve sabun ile temizlenmesi
 • Dışarıda öksüren ve hapşıran kişilerin yanından uzak durulması
 • Fiziksel ve sosyal mesafenin korunması
 • Ellerin ağıza ve gözlere sürülmemesi
 • Öksürürken ve hapşırırken ellerin mendil ile kapatılması
 • Ateş ve öksürük gibi belirtilerin görülmesi durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gibi gerekli hususlar yer almaktadır.

Tüm bu önlemlere uyulması durumunda virüsün yayılma hızı daha da yavaşlayacaktır. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda hayatını kaybeden insan sayısının artacağı içten bile değildir.

Maske Kullanımı

Korona virüs, hava yoluyla bulaşan bir hastalık olduğu için maske kullanımı oldukça gerekli olmaktadır. İş hayatının ve gündelik hayatın içinde mutlaka sosyal mesafenin korunması, toplu taşıma ve metrolarda, alışveriş merkezleri veya kafelerde bireylerin mutlaka maske kullanması gerekmektedir.

Korunmanın Tüm Yöntemleri : https://www.qkadin.com/korona-virusten-korunmanin-ince-detaylari.htm

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ