Menopoz Nedir Neden Olur Genel Bilgiler

Menopoz Nedir Neden Olur Genel Bilgiler
 • Sağlık
 • Eylül 27, 2022 12:15 am
 • 0
 • 2
 • A+
  A-

İnsan vücudu üzerinde, cinsiyete bağlı olarak ortaya çıkan farklı olaylar gözlemlenebilir. Doğal olarak, kadınlar için de erkekler için de özel dönemlerin olduğu bilinmelidir. Kadınlar için önemli olan ve beraberinde çok sayıda değişimi meydana getiren noktalardan bir tanesi, menopoz dönemidir.

Menopoz döneminin hem beden üzerinde, hem de ruh sağlığı üzerinde farklı etkileri olduğu için; bu etkilerin neler olduğunu, ne zaman ortaya çıkacağını ve tüm unsurlarıyla menopoz kavramını öğrenmek gerekecektir.

Kadınlarda Menopoz Nedir?

Menopoz; yalnızca kadınlarda görülen, doğurganlık halinin artık son bulduğunu simgeleyen ve vücudun artık gebe kalamayacak olduğunu ifade eden bir dönemdir. Menopoz döneminde, kadınların yumurta hücreleri artık üretime devam etmeyecektir.

Bu nedenle kadınsal olarak gelişen bazı durumlarda değişiklikler oluşturan ve vücudun artık anne olma özelliğini ortadan kaldıran bir dönemdir. Her kadın için menopoz dönemi vardır ve bu dönem su içmek kadar olağan bir durumdur. Doğal olarak menopoz, korkulması gereken ve endişe duyulan bir dönem olmamalıdır.

Kadınlarda Menopoz Neden Görülür?

Kadınlarda görülecek olan menopoz, tek nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz.

Bu bağlamda, menopoz dönemine neden olan unsurlar:

 • Kadın vücudunun bir kapasitesi vardır ve bu kapasite doğurganlık için de geçerlidir. Kapasitenin yeterli seviyeye ulaşmasının ardından, vücut kendini korumak için doğurganlığı sonlandıracaktır.
 • Stres duygu durumu, insan vücudu için çoğu zararlı duruma yol açacaktır. Yüksek stres altında olan kadınlarda, erken menopoz olarak adlandırılan durumu yaşayabilirler.
 • Vücut hücreleri, yaşın ilerlemesi ve vücudun artık hücre içi yenilenmelerine olanak sağlamaması nedeniyle yıpranır. Bu yıpranmalar; yeni hücre üretim hızını azaltabilir, durdurabilir veya kontrol altına alabilir. Bu nedenle de kadınlar, ilerleyen yaşlarda hücre yenilenmesinde yaşanacak yavaşlama ve duraksama nedeniyle menopoza girebilirler.
 • Dış etkilerden bazıları, menopoz görülmesine neden olabilir. Özellikle; yüklü miktarda kimyasal kullanımı, uzun süreli radyasyona maruz kalma veya kontrollü deneyler sonucunda menopoz sıklıkla görülür.

Buradan da anlaşılacağı üzere, erken veya geç menopoz olması fark etmeksizin tüm kadınlar için menopoz söz konusu olacaktır.

Kadınlarda Menopoz Çeşitleri Nelerdir?

Kadınlarda menopoz; erken menopoz dönemi, olağan menopoz (Yerinde menopoz da denilebilir.), ve geç menopoz dönemi olarak ikiye ayrılır. Erken menopoz durumu; ortalama yaş sınırına ulaşılmadan, vücut direnç durumu incelendikten sonra genç olarak bulunan kadınların gebe olabilme durumunun sona ermesidir.

Geç menopoz dönemi ise; olması olağan kabul edilen yaş sınırlarının dışında, çok daha geç zamanlarda dahi vücut doğurganlık halinin korunması anlamına gelir. Buna ek olarak, yerinde menopoz ise; tıp uzmanları tarafından olağan bulunan, kadınların yumurtalık hücrelerinin pasif hale gelebilecek olduğu ve sağlıklı olan bir menopoz türüdür.

Kadınlarda Menopoz Ne Zaman Görülür?

Her kadın için aynı zamanlarda menopoz görülmesi durumu söz konusu olamaz. Çünkü kadınlar, ayrı şekilde; vücut hasarlarına, beslenme düzenlerine, stres veya yoğunluğa sahip olan, vücutlarında bu unsurlara göre komplikasyon taşıyan insanlardır. Bu yüzden de sabit olacak şekilde menopoza girilecek yaş vermek doğru değildir.

Ancak sağlık uzmanları; kadın vücudunun ortalama ne kadar sürede yumurta hücresi üretemeyecek hale gelebileceği, olağan olan sınırları belirtir. Bu sınırlar; erken menopoz için yirmi beş ile kırk yaş arası, olağan menopoz için kırk ile elli beş yaş, geç menopoz için de elli beş ile yetmiş yaş olarak ortaya koyulmuştur.

Kadınlarda Menopoz Olduğunda Ortaya Çıkan Fiziksel Değişimler Nelerdir?

Kadınlarda menopoz ortaya çıktığı zaman, bedensel olarak çok sayıda değişim ortaya çıkacaktır. İlk olarak, adet düzeninin ortadan kalkacak olduğu ve bu nedenle regl kanamalarının olmayacak olduğu bilinmelidir.

Yani, her ay gerçekleşen olan kanamalar artık olmayacaktır. Bunun yanı sıra, menopoz dönemine girildiği zaman, uzun süreli bir kanama olacaktır. Bu kanama, on gün ile bir ay arasında değişen bir sürede tamamlanır ve menopoz dönemi tamamlanacaktır.

Anlaşılacağı üzere, menopoza girmek için bir aylık sürenin tamamlanması şarttır. Tüm bunların yanı sıra, menopoz dönemi içerisinde hormon salınımı fazla olacağı için; cildin daha canlı görülmesi, yorgunluk durumu ve cilt kırışıklıklarında artışlar da gözlemlenebilir.

Kadınlarda Menopoz Dönemi Ortaya Çıkan Psikolojik Değişiklikler

Kadınlarda menopoz döneminde, vücutta yaşanan değişimlerden dolayı çok sayıda hormonun salgılanacak olduğu unutulmamalıdır. Hem hormon sayısının fazla olması, hem de salgılanan hormon miktarının fazla olması psikolojik olarak; ani duygu değişimleri yaşanmasına, öfke duygusunun baskın olarak görülmesine ve kadınların stres altında hissetmelerine neden olacaktır. Duygularda yaşanacak olan bu kadar değişim, yıpranmışlık nedeniyle yalnız kalma isteğinde artışa neden olacaktır.

Kadınlarda Menopoz Dönemi Ne Zaman Sonlanır?

Kadınlarda menopoz döneminin sonlanması, vücudun yumurtalıkları temizlemesine göre bir süreç gerektirir. Yumurtalık içerisinde olan; hazır hale gelen yumurta, yumurtalık içi rahim tabakası ve buna benzer dokularda olan bir hazırlık söz konusudur. Bu hazırlık sonucunda, gebe kalınma ihtimaline karşı hazır olan dokunun vücuttan atılması ve rahmin temizlenmesi tamamlanır.

Doğal olarak, kadınların yumurtalıklarının ne durumda olduğuna göre ve kanama miktarının nasıl değiştiğine göre menopoz tamamlanma süresi ortaya çıkar. Kimi kadınlarda bu süreç on günde tamamlanırken, çoğu kadın için bir ay ile kırk güne yakın bir sürede menopoz hazırlığı tamamlanır. Kanamanın bitmesi halindeyse, kadının tam olarak menopoza girmiş olduğu söylenebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ