Bebek Bezi Nasıl Seçilir Nelere Dikkat Edilir?

Bebek Bezi Nasıl Seçilir Nelere Dikkat Edilir?
  • Çocuk
  • Nisan 16, 2019 12:11 am
  • 1
  • 1.217
  • A+
    A-

Her hangi bir marketten içeri girdiniz ve yerden tavana kadar uzayıp giden raflarda da onlarca bebek bezi çeşidi var. Acaba minik yavrunuza en uygun olanı hangisi? Yazımızı okuduktan sonra seçimleriniz çok daha kolay olacak.

İlk olarak bu konuda öncelik vereceğiniz nokta bebeğinizin cinsiyetidir. Zira kız ve erkek bebek bezlerinin ergonomik yapısı birbirinden farklıdır. Çünkü idrarın birikeceği noktalar kız ve erkek bebeklerde farklı yerlerde olmaktadır.

Doğru bebek bezi seçimi

Alacağınız bebek bezi mutlaka hijyen koşularına uygun olarak paketlenmiş ve satışa sunulmuş olmalıdır. Kenarı yırtık, patlak ambalajlarda ya da açıkta satılan bezlerden almamalısınız. Aksi takdirde bebeğinizin hassas cildini ve sağlığını tehlikeye atmış olursunuz.

Bez seçiminde diğer önemli nokta bebeğin ayı kadar kilosudur da. Zira bazı bebekler büyürken aya oranla kiloları normalinin üzerinde olabiliyor. Bu açıdan bebeğinizin kaç kilo olduğunu göz önünde bulundurarak bez seçimi yapmalısınız.

Bebek bezlerinde en büyük sorun bezlerin emiş gücünden kaynaklanır. Kalitesiz bezler bebeklerin sıvısını emmeden tekrar yüzeye vererek bebeklerin hassas cilt yapısına zarar verir ve bebeklere acı verecek olan pişiklere neden olur. Kaliteli bezler ise doğru periyodlarda değiştirildiğinde asla sıvıyı açığa çıkararak bebek tenine değdirmez. Tam tersine kuruluk hissi sağlar.

Kaç numara bebek bezi kullanılmalı

Hava aldırmayan kalitesiz bezler minik bebeğinizin tenine hava aldırmadığı gibi deride deformasyona, alerjik reaksiyonlara neden olur. Oysaki %100 pamuk dokulu bebek bezleri bebeklerin cildine hava aldırarak bu tip sonuçlara neden olmaz.

Bebek bezlerinin ergonomisi sızdırmadan tutunda, konforlu kullanım konusunda kadar her konuda etkilidir. Kötü tasarlanmış olan bebek bezleri bebeklerin altına tam oturmadıkları gibi popo bölgesini yeterli seviyede kavramadığından sızdırmalara ve ıslaklıklara neden olabilir. Öte yandan yan bantların yapışkanlık kalitesi bozuk olduğundaysa kalitesiz bantlar sizi yarı yolda bırakabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Bebek ve Gelişim dedi ki:

    Bazı anneler çocuk doğmadan bez almaya başlıyor ancak en kaliteliside olsa bebeğin cildine göre alerjik etken olabiliyor. O yüzden deneyerek seçmek en mantıklısı

BİR YORUM YAZ