Havyar Nedir, Çeşitleri ve Tüketme Şekilleri

Havyar Nedir, Çeşitleri ve Tüketme Şekilleri

Havyar, balık yumurtasına verilmiş olan genel bir ad olarak karşımıza çıkıyor. Her türlü balık yumurtası havyar olarak isimlendirilse bile bütün havyarların yenmek için kullanılması söz konusu olamıyor. Havyarların çıkarıldığı balıkların çeşitleri ve aynı zamanda kaliteleri ayrı ayrı çeşitte oluyor. Bu durumda havyar genel olarak balıklarla ilgili olarak bir yemek türü olarak karşımıza çıkıyor.

Havyarın Çeşitleri Nelerdir?

Havyar çeşitlerine baktığımızda;

  • Sterlet,
  • Beluga
  • Servuga
  • Ossetra olarak çeşitlerinin bulunduğunu görmekteyiz.

Bu havyar türleri arasında değerli olanı ise Beluga yani siyah olan havyar olmaktadır. Beluga havyarı ise Hazar Denizi içinde yaşayan ve Karadeniz’de varlığı tehlike içinde olan huso huso ismindeki mersin balığı türünün yumurtaları ile elde ediliyor. Oldukça iri ve yumuşak yapısı vardır. Bu da onu değerli kılar. İran, Kazakistan, Türkmenistan, Rusya ve Azerbaycan bu havyarın üretimini yapan ülkeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Beluga fiyatları genel olarak bir kilosu yedi ile on bin dolar arasında oluyor. Bu durum ise bu havyar çeşidinin tükenmesine neden oluyor.

Havyar Tüketme Şekilleri

Hassas yapıya sahip olan havyar mutlaka buzdolabı içinde saklanmalıdır. Derin dondurucu içinde saklamaya uygunluk göstermez. Çünkü çözüldüğünde tadı ve görüntüsü özelliğini kaybetmektedir. Şık restoranlar içinde istiridye kabukları içinde mini lokmalar şeklinde sunulur. Bunun yanında havyarı evde tüketmek de rahatlıkla mümkündür.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Harun Kara 4 yıl

    38 yaşındayım ve bu yaşıma kadar 1 kez olsun tadına bakamadım, yemeden ölürsem gözüm açık gidecek.