Sürekli Tablet İzleyen Çocukları Tabletten Uzaklaştırma Yöntemleri

Sürekli Tablet İzleyen Çocukları Tabletten Uzaklaştırma Yöntemleri

Tabletler; elektronik olarak kullanılan, kendisine özel ışıkları olan ve sürekli olarak bu ışığa maruz kalınması halinde sorunlar ortaya çıkarabilen cihazlardır. Özellikle çocuklar, uzun süreli olarak tablet kullanımı sağladıkları zaman sağlıkları açısından zararlı olan sorunlara sebep olacaktır. Bu konuda ebeveynlerin bilgili olması ve çocukları tabletten uzaklaştırma yöntemlerini bilerek doğru bir şekilde uygulamaları oldukça önemlidir.

Bu konu hakkında; çocukları tablet kullanımından uzak tutmanın yöntemleri neler olduğu, bu yöntemlerin nasıl uygulanması gerektiği, tablet kullanım süresisin ne kadar ve ne şekilde olması gerektiği bilinmelidir. Bu konularda bilgilendirme alan ebeveynler, daha sonra çocukları için uygun olan tablet kullanım ayarını sağlayabilir.

Sürekli olarak tablet izleyen çocuklar tabletlerden uzak tutulmak istendiği zaman, ilk olarak tablet kullanımına neden olan etkenlerin en doğru şekilde tespit edilmesi gerekir. Çünkü çocuklar; akranları ile yaşamış oldukları sorunlar, aile içinde bulunan huzursuzluklar, okul hayatları içerisinde yer alan sıkıntılar ve genel olarak onlara hem psikolojik hem de beden olarak zarar veren durumlardan kaçmak ister.

Bu kaçış için de kendilerine en uygun yöntemi tablet izleme olarak belirlerler. Çocukların tablet izleme sürelerini kısaltmak ve onları tabletten uzak tutmak için; çocuğun psikolojik ve bedensel durumlarının doğru tespit edilmesi ve bu sorunun ortadan kaldırılmasıyla işe başlanması gerekir. Bu aşamada en iyi gözlemci olan kişiler ebeveynler olmakla beraber; ilerleyen süreçlerde psikolojik danışmanlar, çocuğun eğitimi içerisinde yer alan öğretmenler ve oyun terapistleri tarafından da yardım alınabilir.

Çocukları Tablet Oynamadan Uzaklaştırma İpuçları

Sürekli olarak tablet izleyen çocuklar için, onları tabletten uzak tutacak bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler uygulanmadan önce çocuğun yaşamış olduğu sorunun doğru bir şekilde tespit edildiğine emin olmak gerekir. Sorun tespitinden sonra ise ilk olarak yöntemlerin neler olduğunu, daha sonra da bu yöntemlerin doğru uygulama adımlarının bilinmesine önem verilir.

Bununla beraber, sürekli tablet izleyen çocukları tabletlerden uzak tutmak için uygulanabilecek olan yöntemler şu şekildedir:

  • Çocuğun, akranlarıyla daha fazla zaman geçirme olanağını yakalamalarını sağlamak gerekir. Bu aşamada; okul öğretmenleri tarafından etkinlik düzenlenmesi yönünde talep oluşturmak, çocuğun okul sonrasında veya okulun olmadığı zamanlarda arkadaşlarıyla sosyal etkinlikler yapmasına olanak sağlamak, çocuğun daha fazla etkinlik alanında bulunmasını sağlamak gerekir.
  • Anne ve babanın çocukla az zaman geçirdiği durumlarda çocuklar, genel olarak daha fazla tablet kullanımı sağlar. Bu şekilde psikolojik olarak bağlanma duygularını beslerler ve kendileri için keyifli buldukları alana yönelim sağlarlar. Bu durumu ortadan kaldırmak amacıyla anne ve babanın çocukla daha fazla zaman geçirmesi, aile içi etkinliklerin artırılması ve sosyal zaman aralıklarının sıklaştırılması gerekir.
  • Spor ve fiziksel aktiviteler; çocukların içinde bulunan fazla enerjinin en sağlıklı şekilde atılması, çocukların tabletlerden uzaklaşmasını sağlayan en kaliteli yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemde çocuklar; bir müzik aletini çalmaya, spor dalıyla ilgilenmeye veya sosyokültürel etkinliklere katılmaya yönlendirilir.

Bu üç temel yöntem, çocukların tabletten uzaklaşmasını sağlamak için uygulanması gereken yöntemlerdir.

 Uzaklaştırma Yöntemlerini Nasıl Uygulayabilirim.

Çocukların tabletten uzaklaşmasını sağlayacak yöntemler kadar, bu yöntemlerin nasıl uygulanacak olduğu da verim alınması açısından oldukça önemlidir. İlk olarak; yasak olan şeylerin çocuklar için daha cazip geldiği, yasaklamalar sonucunda sinir besleme duygusunun arttığı bilinmeli ve çocuk yasaklamalardan uzak olmalıdır.

Bunun yerine, eğer elde imkan varsa psikolojik danışman veya çocuk terapistlerinden yardım alınarak ilerlenmesi faydalı olacaktır. Bu imkan yoksa da; yapılması planlanan etkinliğin ilgi çekici olmasını sağlamak, çocukların akranlarıyla ve kendi ailesiyle eğleniyor olduğunu fark ettirerek yöntemlerin uygulanması gerekir. Bu süreç içerisinde çocukların azarlanması veya kısıtlanması genel olarak önerilmez.

Tablet Oynamanın Çocuklara Ne Gibi Zararları Vardır.

Sürekli tablet izleyen çocukları tabletten uzaklaştırma yöntemleri, çocuğun hem psikolojik, hem sosyal hem de bedensel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Çocukluk dönemi; insanların iskelet yapısının hızlı bir şekilde oluşmaya devam ettiği, duruş ve kemik düzeninin işlev kazandığı ve karakter oluşumunun yaşandığı en önemli nedendir.

Bu dönemde tablet kullanımının sürekli olmasının ilk zararı ise iskelet yapısı açısından ortaya çıkan zarardır. Tablet kullanımı fazla olan çocuklarda; boyun fıtıkları, kambur bel düzeni ve oturuş bozuklukları ortaya çıkar.

Bu durumun da çocuğun ilerleyen hayatında sıkıntısı olacak önemli sorunlar olduğu bilinmelidir. Bunun yanı sıra, tabletler kendilerinden ışıklı olan cihazlardır. Bu cihazlardaki özellikle mavi ışıklar; uyuma problemlerinin ortaya çıkmasına, kişinin daha kalitesiz uyku yaşamasına ve gözlerde bozulmalara neden olur.

Çocuklarda bu durum, tablet kullanım saatine doğru orantılı olarak artış gösterir. Sonuç olarak da hem o an için hem de ilerleyen dönemlerde sağlık problemleri ortaya çıkar. Ayrıca tablet kullanımı arttıkça sosyal ortamda geçirilen zamanda azalmalar yaşanır. Sonuç olarak da çocuk; iletişim kurma becerilerinin zayıflaması, arkadaş edinmede güçlük, konuşma yetisinde kötü yönde değişim yaşayacaktır.

Diğer sorunlarda olduğu gibi bu durumda da; hem o an geçerli olan çocuk yaş aralığında, hem de ilerleyen dönemlerde bireyler için önemli sorunların ortaya çıkacağı bilinmelidir. Bu nedenle yöntemler, uygulanması gerektiği şekilde uygulanmalıdır.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)