Hamilelik Döneminde Saç Bakımı

Hamilelik Döneminde Saç Bakımı

Hamilelik Döneminde Saç Bakımı

Bayanların ruhsal, fiziksel ve duygusal anlamda en zor, yorucu ve yıpratıcı dönemleri olan hamilelikte saç, diş ve cilt bakımı çok önemlidir. Zira bu dönemde kadınların normal beslenme düzeninde aldıkları vitamin, mineral ve kalsiyumların bir bölümü bebeğin beslenmesine harcanmaktadır. Bu sebeple de hamilelik döneminde saçlar dökülür, cansızlaşır, dişler sararır ve ciltte çatlaklar oluşur. Özellikle de saçlara ekstra bir özen gösterilmezse tamir edilmesi güç sorunlar yaşanabilir.

Hamilelik Döneminde Saçın Genel Bakımı

Hamilelik döneminde cilt daha fazla kuruduğundan saç derisinde de kuruluk gözlenir. Öncelikle günlük su ve sıvı gıda alımı artırılmalı ve cildin kuruması önlenmelidir. Saçı her gün şampuanla yıkamak yerine bir kez şampuan, diğerinde sadece su ile yıkamak daha iyi olacaktır. Ayrıca özellikle bu dönemde çok sık fön çektirmekten ve düzleştirici kullanmaktan uzak durmak gerekir.

Hamilelikte Zeytinyağlı Saç Maskesi

Özellikle hamilelik döneminde saçın ve saç derisinin beslenmesi için zeytinyağlı maskeler iyi olmaktadır. Örneğin bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir adet bıldırcın yumurtası karıştırılarak saç derisine sürülüp yarım saat beklenirse saç derisi nemlenecektir. Bu maske haftada bir düzenli olarak uygulandığında saçın ihtiyacı olan bakım yapılmış olacaktır.

Sirke ve Sarımsak Kürü

Hamilelik döneminde saç dökülmesini önlemek için iki haftada bir saç diplerine sirke ve sarımsak kürü uygulanmalıdır. 5 diş sarımsak iyice ezilir ve 2 yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırılır. Elde edilen kür saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Daha önce size soğan suyu kürü ile ilgili şuradaki konuda bazı bilgiler vermiştik dilerseniz hamilelik döneminde bu kürü de deneyebilirsiniz.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)