Sezeryan Doğum ve Normal Doğum Karşılaştırması

Fizyolojik yoldan doğal standartlarda gerçekleşen doğuma fetal distress / yani normal doğum diyoruz. Sezeryan ise karın kaslarının alt çizgisinde kasıkların ortasında kalan noktaya 4 – 5 santimlik bir kesi uygulanarak cerrahi yöntemlerle gerçekleşen doğum yöntemidir. Bebeğin gelişinde anomali olduğunda, kilosu 4.5 kg ve üzerinde olduğunda, baş gelişiyle kanala girdiğinde ya da annenin pelvis kanalı dar olduğunda veya  bebeğin doğum esnasında kalp atımları düşüyorsa sezeryan uygulanır.

Normal doğum yapan annelerin hastanede kalma süresi kısadır. Sezaryen doğumlarında ise anne ve bebek hastanede 2 -3 gün tutulabilir. Normal doğumda istenildiği kadar çocuk dünyaya getirile bilirken, sezeryan da insizyon yeri inceldiğinden ve her gebelik esnasında rahimin delinme riski arttığından sezeryanda çocuk sayısı sınırlı tutulur. Sezaryende vücudun kendini toparlanma süresi uzundur ve kansızlık riski bulunur.

Normal Doğum Korkusu

Doğum yapacak anne adaylarının sezeryan’a yönelmelerinin bir etkeni de normal doğum yapmaktan korkuyor olmalarıdır. Oysaki bu durum iyi bir hekim – hasta iletişimi ve doğru bilgilendirmeyle sonlandırılabilir.

Sezeryan Doğum Tercih Etmelimiyim

Öte yandan uzmanlara göre gebelikte anne adayları daha stresli olduğundan ve psikolojileri olumsuz etkilendiğinden, eş ve diğer aile fertleri anne adayına şefkatli yaklaşmalı, gebeleri yormamalı, beslenmelerine önem vermeli ve istirahat ettirmelidirler. Yanı sıra  hamile bayanlar hangi türde doğum yapacaklarsa yapsınlar yürüyüş, yüzme gibi hafif egzersizler yapmalıdırlar. 35 hafta da ve sonrasında yürüyüşler çoğaltılmalı, karın kasları güçlendirilmelidir.  Ayrıca uzmanlar karına sürülen çatlak kremlerinin bebeğe kan yoğuyla geçtiğini ve hamileyken saç boyamanın da bebek açısından son derece zararlı olduğu vurgulamaktalar.

Her Tür Hamilelikte Tetkik Şart

Gebelik her nasıl sonlandırılacak ve doğum her nasıl gerçekleştirilecek olunursa olunsun, uzmanlara göre anne adayları mutlaka gebelik süresince gerekli tahlilleri yaptırmalıdır.  Kansızlık, idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler bu sayede teşhis edilerek hemen tedavi uygulanır. Yine preeklamsi yani gebelik zehirlenmesi konusunda da önlem alınarak tansiyon, kilo ve beslenme takibi yeteli derecede yapılmalıdır.

3 YORUMLAR

  1. Normal doğumun daha zor olması nedeniyle doğum yapacak anne adayları karar verme konusunda zorluk çekiyor. Bence ne kadar sancılı sa olsa normal doğum yapılması gerektiğini düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here