Bebeğinize Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebeğinize Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebeklerim gelişimi için beslenmelerinin yanı sıra en önemli noktalardan biri de rahat bir uykudur. Bebeklerin büyümesinin iyi ve kaliteli bir uykudan geçtiğini söylemek mümkün.

Uyku düzensizliği olan bebeklerin bir sağlık problemi olduğu düşünülebilir. Eğer bebeğinizi uyutmakta zorlanıyorsanız, az uyuyorsa, uykusundan huzursuz uyanıyorsa sağlık sorunu olabileceği gibi uyku düzeni de oturmamış olabilir. Bebeğiniz 3 aylık olduktan sonra gece gündüz kavramına alıştırmaya ve uyku düzenini buna göre oturtmaya özen gösterin. Bebeklerin derin bir uykuya dalmaları için yataklarının rahatı da oldukça önemlidir.

Bebekler belirli bir aydan sonra dönmeye başlarlar. Hareketleri giderek artmaya başlar. Bu durum onun büyüdüğünü gösteren güzel bir olar olsa da uyku konusunda bazı sorunlara yol açabilir. Hareket etmeye başlayan bebekler uykuda üstlerini açmaya başlarlar. Devamlı olarak kontrol etmeniz mümkün olmadığı için geceleri üstü açık uyuyup hasta olma riski kaçınılmaz hale gelir. Peki bu sorunun bir çözümü yok mu? Elbette var, uyku tulumları. Bebek uyku tulumları bebeğinizin gece boyu dilediği gibi hareket ederek üzerini açmadan rahat bir uyku geçirmesine yardımcı olur. Ancak bebeğiniz için doğru uyku tulumunu seçtiğinize emin olmalısınız.

İlk dikkat etmeniz gereken boyutudur. Çok küçük bir uyku tulumu boydan bebeğinizi sıkacağı gibi büyük olan bir uyku tulumunda da bebeğiniz hareket ettikçe başı içe gömülecek ve rahatsız olacaktır.

Yani bebeğinizin boyundan yaklaşık 10 ila 15 cm daha büyük bir uyku tulumu tercih etmeniz doğru olacaktır. Bu bebeğinize esneme ve hareket payı sağlamak için gereklidir. Düğmeli ya da fermuarlı uyku tulumlarını tercih etmek gerekir. Çünkü yapıştırmalı uyku tulumları hareket durumlarında açılabilir. Fermuarın yukarıdan ayak kısmına doğru kapanmasına, düğmelerin ise omuz ve ya orta bölgede olmasına dikkat edilmelidir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)