Adet Sancısı ve Ağrıdan Kurtulma Yöntemleri

Adet Sancısı ve Ağrıdan Kurtulma Yöntemleri
  • Sağlık
  • Ağustos 20, 2014 1:22 am
  • 0
  • 1.614
  • A+
    A-

Birçok genç kızın baş belası haline gelebilen adet sancısı, bazen hastaneye gidilecek kadar zor geçer. Adet sancısı genellikle ilk 2 gün yoğun olarak görülür ve adet kanamasının bitmesine yakın ağrıda azalma meydana gelmeye başlar. Adet döneminde en çok görülen baş, karın, bel ve bacaklara vuran kasık ağrıları en çok şikâyetler arasında yer alır. Genel olarak adet sancısı doğum sonrasında azalarak yok olur. Bunun nedeni ise; cinsel birleşmeyle beraber doğum sırasında rahminde oluşan genişleme, kanamanın daha kolay meydana gelmesine yardımcı olacağından, adet ağrılarının geçmesini sağlar.

Tüm bunların dışında fiziksel olarak görülebilen hastalıklar da adet ağrılarına neden olabilir. Örneğin; vajina bölgesindeki darlık, kanamanın rahatça dışarı çıkmasına engel olacağından şiddetli ağrılar oluşturabilir. Bunun yanı sıra adet sancısının nedenleri arasındaki diğer hastalıklar; yumurtalıklarda oluşan kistler, rahim kanseri, miyom gibi rahim hastalıkları da adet ağrısına neden olan sebepler arasında yer alır. Bunun için adet sancısı çeken kişiler öncelik olarak kadın doğum uzmanına görünerek ve yüzeysel bir şekilde muayene olarak kesin olarak sebepleri saptanmalıdır. . Bu yüzden adet sancısı için ilaç kullanımı konusunda bilinçli olmak çok önemlidir. Doktor tarafından verilecek bir takım ağrı kesiciler, adet kanamasının belirtileri başlar başlamaz kullanılırsa, ağrının daha hızlı geçmesi sağlanabilir. Fakat daha doğal yollarla adet ağrısını geçirmek için sıcak su torbası önerilir. Adet başlangıcında bacak arasındaki kasıklara sıkıştırılan sıcak su torbası, adet sancısını azaltacaktır.

Adet Sancısının Bitkisel Tedavisi Nedir?

Bunun yanı sıra adet sancısı nasıl geçer sorusunu merak eden Qkadın okuyucularımız için önereceğimiz birkaç bitkisel tedaviyi de tavsiye edebiliriz. Örnek olarak; adet sancısı için bitkisel tedavi arasında; soğan suyu kürü en çok kullanılan doğal tedavi yöntemidir. Bir kuru soğanı ortadan ikiye kırıp (bıçak kullanılmamalı) sıcak suda yarım saat kadar kaynattıktan sonra, iki hafta boyunca düzenli olarak bir bardak içerek adet ağrılardan kurtulabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ