Göz Neden Ağrır Sebepleri ve Tedavileri

Göz Neden Ağrır Sebepleri ve Tedavileri

Göz ağrıları, sıklıkla görülen bir problemdir. Yaygın olarak görülen göz ağrıları, nadiren ciddi bir problemin habercisi olmaktadır. Göz ağrılarının en temel sebepleri, yorgunluk, yetersiz ışık veya çok fazla ışığa maruz kalma, uzun süre bilgisayar veya televizyon ekranına bakma, gözde meydana gelen enfeksiyonlar ve göze yabancı bir cisim kaçması olarak bilinmektedir. Göz ağrılarının sebeplerine göre değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunun dışında gözlük kullanıyorsanız göz numarasının değişmesi de gözlerde ağrıya yol açmaktadır. Eğer gözlerinizde miyop, hipermetrop veya astigmat gibi göz bozuklukları meydana geldiyse, bunlarda göz ağrılarına yol açmaktadır.

Göz ağrısı, birçok farklı nedeni olabilen bir semptomdur. İşte göz ağrısına neden olabilen diğer olası faktörler:

Migren: Migren baş ağrısı sırasında, göz ağrısı ve hassasiyeti de oluşabilir.

Göz tansiyonu: Yüksek göz tansiyonu (glokom) göz içi basıncındaki artışa bağlı olarak göz ağrısına neden olabilir.

Kornea çizikleri: Kornea yüzeyindeki küçük çizikler veya yaralanmalar, göz ağrısı, hassasiyet ve kızarıklığa neden olabilir.

Kontakt lensler: Kirli veya uygun olmayan şekilde takılmış kontakt lensler, gözlerde tahrişe ve ağrıya neden olabilir.

Göz yorgunluğu: Yetersiz uyku, aşırı çalışma veya diğer faktörler nedeniyle gözlerde yorgunluk ve ağrı hissedilebilir.

Optik nörit: Optik sinir iltihabı, göz ağrısı, bulanık görme ve göz hareketlerinde zorluk gibi semptomlarla kendini gösterebilir.

Blefarit: Göz kapaklarının iltihaplanması, göz ağrısı, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir.

Göz tümörleri: Göz tümörleri gibi ciddi durumlar, göz ağrısı gibi semptomlarla ortaya çıkabilir.

Göz ağrısı ciddi bir semptom olabilir, özellikle diğer semptomlarla birlikte meydana geldiğinde mutlaka bir göz doktoruna başvurmak gereklidir.

Göz Ağrısı Nasıl Geçer

Göz ağrısı tedavisine başlanmadan önce ağrının sebebi teşhis edilmelidir. Gözde pürüzlülük, batma ve yanma hisleri ile meydana gelen göz ağrıları, genellikle bir enfeksiyon veya göze toz gibi yabancı cisimlerin kaçmasından dolayı meydana gelmektedir. Bu tür ağrılarda göz damları kullanılarak kısa sürede ağrı giderilmektedir. Göz ağrısı nedeniyle göz muayenesine gittiğinizde gözünüzde bir göz bozukluğu tespit edildiyse doktor, sizin için uygun bir gözlük önerecektir. Gözlük ve lens kullanarak göz ağrınız geçecektir.

Uzun süre ekrana bakma, fazla ışıklı veya yetersiz ışıklı bir ortamda uzun süre zaman geçirme, az ışıkta kitap, gazete okuma gibi uğraşlarla uzun süre uğraşma, uykusuzluk gözlerde ağrıya yol açmaktadır. Bu tip ağrılar iyi bir dinlenme ile geçirilebilir. Uyku, göz dinlenmesinde en etkili yöntemdir. Uyurken ortamın karanlık olması gözlerin iyi dinlenmesini sağlar.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)