Diyete Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Diyete Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yaz ayları geldi de geçiyor, hala fazla kilolarınızla savaşma derdinde misiniz? Hemen diyet hazırlıklarına başlama vakti geldi demektir. Fakat diyete başlamadan önce beslenmenizi sorgulayın. Diyet başlangıcında öncelikle olarak beslenme şeklinizi ve yaşam tarzınızı göz önünden geçirmek gerekiyor. Beslenme alışkanlıklarınızla ilgili yaptığınız hataları bulmanız daha kolay kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca diyet listenizi hazırlarken bu yanlışları da göz önünde bulundurmanız daha faydalı bir diyet programı hazırlamanızı sağlayacaktır. İşte beslenme alışkanlıklarınızda sorgulamanız gereken en bilindik yanlışlar;

  • Yetersiz ve dengesiz beslenme düzeni,
  • Günlük alınması gereken sıvı miktarının yetersizliği,
  • Dışarıda yediğiniz fast food tarzı yiyeceklerin tüketimi,
  • Alışkanlık haline getirdiğiniz ve vazgeçemem diyerek tükettiğiniz yiyecek ve içecekler,
  • Farkında olmadan yanlış beslenme düzeni ile kalori aldıran yiyeceklerin tüketimi.

Yukarıda saydığımız yanlışlar beslenme düzenince sıkça yer verilenlerden sadece birkaçı. Sizde diyete başlamadan önce mutlaka yanlışlarınızı göz önünde bulundurmalı özellikle severek uyguladığınız beslenme ile ilgili alışkanlıklardan kurtulmalısınız.

Aşırı yağlı besinlerin tüketimi, fazla asit miktarı içeren ve gazlı içeceklerin tüketimi, çay ve kahve gibi alışkanlıklar, cips ve çikolata gibi sevilen fazla kalorili yiyecekler diyet listelerinden çıkarılması gerekenler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Diyete başlamadan önce beslenme alışkanlıklarınızı hızlı bir şekilde değiştirmeniz de yaptığınız hatalar arasında yer alır. Hızlı kilo vermek için her şeyi listeden çıkararak aç kalmak size avantaj sağlamaz. Hızlı bir şekilde verdiğinize sevdiğiniz kilolar kısa zamanda size fazlasıyla geri dönüş yapacaktır. Diyete başlamadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Çünkü sizin görmediğiniz bazı yanlışları uzmanınız daha iyi görebilir ve sizinle ilgili oluşturacağı beslenme düzeni daha sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar.

Günlük yaşamınızı bozmadan, ailenizle ve sevdiklerinizle sosyal hayatınızı etkilemeden uygulayabileceğiniz diyetleri tercih edin. Çünkü sizi zorlayıcı ve sıkıcı diyetler kilo vermenin aksine strese kapılmanıza neden olacaktır. Bu noktada da uzmanınızdan diyet önerileri alarak daha kararlı adımlar atabilirsiniz. Şunu unutmayın ki diyete başlamadan önce ilk olarak kararlı olmak gerekir. Kesin ve emin olarak diyete başlamaya karar verdiyseniz sabırlı bir dönem sizi bekliyor demektir.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)