Çalışma Odası Aydınlatması Nasıl Olmalıdır

Çalışma Odası Aydınlatması Nasıl Olmalıdır

Yapılan araştırmalar her rengin insan ruhunu farklı etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmaların sonuçlarına göre artık ev dekorasyonu yapılırken de bunlara dikkat edilmeye başlandı ve mimarlar, dekorasyon uzmanları buna göre hareket etmeye başladılar.

Çalışma odası günümüzü en çok geçirdiğimiz alanlar arasında geliyor. Öğrenciysek ya da bir iş adamıysak çalışma odasını gün içerisinde bolca kullanabiliyoruz. Yine yapılan araştırmalar koyu renklerin çalışma odalarında kullanılmasının insanı zinde tuttuğunu kanıtlamıştır. Bu sebeple pek çok kişinin kullandığı mor, mavi ve lacivert ile oluşan bir kombini çalışma odanızda kullanabilirsiniz. Çünkü bu üç renk insan beynini oldukça rahatlatan ve zinde tutan renkler arasında geliyor. Eğer isterseniz bu renkler ile beraber başka koyu renkler de kullanabilirsiniz. Ancak çalışma odanız için mor rengi bir alternatifte kullanmak oldukça akıllıca bir davranış olacaktır. Pozitif bir ortam oluşturmak isterseniz de yapacağınız dekorasyon kombinleri sayesinde bunu başarabilirsiniz.

Kullanımlarının farklı olduğu her oda için genellikle farklı aydınlatma sistemleri, farklı desen halılar hatta farklı eşyalar kullanmanız gerekebiliyor. Örneğin oturma odası ya da yatak odanız için kullanacağınız bir aydınlatma sistemini çalışma odanız için düşünmeniz yetersiz kalabilir. Çalışmak, işlerimizi yoluna koymak için zaman geçirdiğimiz bu çalışma odalarında doğru aydınlatma sisteminin kullanılması oldukça önemlidir. Çünkü bu daha rahat çalışan ve zinde olan bir beyin aktivitesi için önemlidir. Çalışma odanızda loş ışık değil daha çok parlak ışık tercih etmelisiniz. Loş olan ışıklar sizin uyku halinizin gelmesine ve yorgunluk hissetmenize neden olabilir. Tabi kişisel çalışma alanı alışkanlıklarınız varsa odanızı buna göre de düzenleyebilirsiniz. Örneğin bazı kişiler daha rahat hafif ışıklarda anca çalışabilmekte. Siz de kendinize göre bir ışıklandırma sistemi ile çalışma odanızı ışıklandırmalısınız.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Fatih 5 yıl

    görseldeki çalışma odasına bayıldım , ışık uyumu ışık ayarı çok güzel olmuş gözü yormayan ama aydınlık sağlayan ambiyans.mobilya tasarımıda bunu desteklemiş acaba mobilya kullanmasak aynı havayı alabilirmiyiz.