Hamileliğe Nasıl Hazırlanılır İşte Detaylar

Hamileliğe Nasıl Hazırlanılır İşte Detaylar
 • Gebelik
 • Nisan 3, 2019 12:17 am
 • 1
 • 28
 • A+
  A-

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken onlarca şey olduğu kadar hamilelik öncesinde yapılması gereken de çok fazla şey bulunuyor. Kadın vücudunun gebeliğe hazırlanması ve sağlıklı bir hamilelik geçirebilmek için aylarca önceden anne adayının sağlığı için gerekli adımları atması ön koşul olarak kabul edilmektedir.

 • Vücudunuzu Hamileliğe Hazırlayın

İçinde yaşanan çağda insan sağlığını kötü önde etkileyen çok fazla etken bulunuyor. Bu etkenler elbette gebe kalma olasılığını düşürüyor veya zorlu gebelik sürecinin kapılarını aralıyor. Bu etkenlerden en az derecede zarar görmek ve sağlıklı bir bünyeye sahip olabilmek için ise gebe kalmayı düşünen anne adayının vücudunu her yönü ile hamileliğe hazırlaması gerekmektedir. Bu hazırlık dönemi besin kontrolünden, egzersize, vücuda alınan zararlı maddelerden uyku düzenine kadar birçok farklı alanı kapsamaktadır. Anne adayı rahat bir gebelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak istiyorsa istisnasız bütün alanlarda sağlıklı yaşam koşullarını benimsemelidir.

 • Fazla Kilolardan Kurtulun

Gebelik dönemi zaten vücut ağırlığının artışını da beraberinde getirdiğinden hamile kalmadan önce fazla kilolardan kurtulmak sağlık için oldukça önemlidir. Bol su içerek, meyve ve sebze tüketimini arttırarak, şekerli yiyecekleri hayatınızdan çıkararak fazla kilolarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Üstelik bu şekilde sağlıklı beslenme ilkelerini de uygulayarak hamile kalma olasılığınızı da iki katına çıkarabilirsiniz.

Gebe Kadınların Günlük Yaşantısı

 • Egzersiz Yapın Bol Bol Yürüyün

Elbette hamilelik dönemine hazırlık sürecinde sporun bambaşka bir yeri bulunur. Sağlıklı yaşamak için olmazsa olmaz olan egzersizler gebelikten hemen önce vücudunuzun güçlenmesine yardımcı olur ve gebelik sorunlarının etkilerinden kaçınmanıza yardımcı olur. Ayrıca güçlü kaslarınız doğum esnasında daha az acı hissetmenize neden olacaktır. Bu nedenle hamilelik planlıyorsanız birkaç ay önceden mutlaka egzersiz yapmaya başlamalısınız. Özel egzersizlerden hoşlanmıyorsanız veya buna zamanınız yoksa gün için yürüyüşü ihmal etmeyin ve her gün kırk beş dakika yürüyün.

 • Sigarayı Bırakın Sağlığınıza Kavuşun

Sigara vücut sistemlerinin neredeyse tamamında hasarlara yol açar. Gebelik döneminde ise bebek için en önemli tehlikelerden birini oluşturur. Bu nedenle hamile kalmadan önce sigaraya bırakmalısınız. Sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuz ve ciğerleriniz kendini temizleme yeteneğine sahip olduğundan gebelik döneminde sigaranın vücudunuzda yarattığı hasarlar nedeni ile zorluklar yaşamaz ve sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz.

 • İlaç Kullanımını Azaltın Ağrı Kesici Bile İçmeyin

İlaçlar bebeği tehlikeye soktuğu gibi gebe kalma olasılığını da azaltır. Bu nedenle gebelik planlanan dönemde doktorunuza danışmalı ve kimyasal ilaç kullanımını en aza indirmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Melda Avaz dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş gerçekten, spor konusu ve beslenme de oldukça aydınlatıcı olmuş çok teşekkürler.

BİR YORUM YAZ