Rakı ile Birlikte Ne Yenir

Rakı ile Birlikte Ne Yenir

Her ülkenin yeme ve içme kültürü birbirinden farklı oluyor. Her ne kadar arada temel farklılıklar olsa da aynı ya da yakın coğrafyalarda yaşayan halkların mutfak kültürleri de benzerlik gösterebiliyor. Türk mutfağı denilince akla onlarca farklı malzemeyle oluşturulan yiyecek ve içecekler geliyor.

Dünyanın en zengin mutfakları arasında yer alan Türk mutfağı, her zevke hitap edebiliyor. Özellikle alkollü içecek tüketmek isteyenlerin Türk mutfağındaki ilk tercihi haklı olarak rakı ile kurulan sofralar oluyor. Hemen hemen her milletin kendilerine has yiyecek ve içecekleri bulunuyor.

Bu konuda Türk mutfağına özgü içecekler denilince akla ilk olarak rakı geliyor. Türk mutfak kültüründe hem sevinçli hem de üzüntülü zamanların yegane içkisi rakı oluyor. Ancak bu içkinin olduğu sofrada bazı yiyecekler olmazsa olmaz olarak kabul ediliyor. Rakı ile birlikte ne yenir, Rakı sofrası denilince mezeler olmadan bir rakı sofrası düşünmek pekte mümkün olmuyor.

Rakı ile Yenilen Yiyecekler

Her yemekle uyumlu olan bir ya da birkaç içecek bulunuyor. Özellikle rakı ile beraber yenilen bazı yiyecekler bulunuyor. Rakı olan bir sofrada bazı yiyeceklerin mutlaka olması gerektiği ifade ediliyor.

Rakı yapı ve tat olarak oldukça ağır ve aromalı bir içecek olduğu için rakı içilen bir sofrada mideyi ve bünyeyi daha fazla yormamak adına daha hafif ve faydalı besinlerin sunulması gerekiyor.

Rakı sofralarının olmazsa olmazları arasında meyveler ve süt ürünleri bulunuyor. Meyvelerin su ve lif oranının fazla olması ve rakı ile uyumlu bir lezzet oluşturması tercih edilmesini sağlıyor. Süt ürünlerinin rakı sofralarında bulunmasının en önemli nedeni ise fermente edilerek üretilen ürünler olduğu için fazla alkollü içecek tüketimine bağlı olarak meydana gelebilecek zehirlenmeleri önlemek amacıyla rakı sofralarının bir numaralı eşlikçisi olmayı başarıyor.

Rakı Sofrası Mezeleri Nelerdir?

Her sofranın belli bir teması bulunuyor. Aslında her ne kadar pek çok kişi yemek sofralarında sunulan yiyecek ve içeceklerin bir temasının olduğunu bilmese de genelde birbirleriyle tat olarak uyumlu yiyecek ve içecekler bir arada servis ediliyor.

Türk mutfağının alkollü içecek alanındaki neredeyse tek temsilcisi rakı sofraları pek çok yabancının da dikkatini çekerek tercihi oluyor. Rakı sofrası denilince Türk mutfağının eşsiz lezzetteki mezelerinden bahsetmek geçmek olmuyor. Mezeler olmadan bir rakı sofrasından bahsetmek mümkün olmuyor.

Rakı sofrası denilince ilk akla gelen meze haydari oluyor. Rakı ile birlikte ne yenir Tabi ki sadece tek bir mezeyle rakı sofrası oluşturmak mümkün olmuyor. Türk mutfağının en önemli sofra kültürü arasında yer alan Rakı sofralarından onlarca farklı meze ve ara yemek bulunuyor.

Rakı Sofrasının Olmazsa Olmaz Mezeleri

Daha çok et ürünleri ile tüketilen bir içecek olan rakının, en önemli eşlikçisi hiç şüphesiz mezeler oluyor. Rakı sofraların en çok tercih edilen ve görülen mezeler şunlardır:

  • Haydari
  • Lakerda
  • Cacık
  • Muhammara
  • Şakşuka
  • Acılı Ezme

Türk mutfağının meze kültürü oldukça geniştir, Rakı sofrası mezeleri bu denli fazla meze çeşidi bulunan bir mutfağın rakı ile uyumlu mezelerinin sayısı da bir hayli fazla oluyor.

Rakı sofralarında en çok sunulan ve tercih edilen mezeler bu maddelerde yer alıyor. Eğer sizde daha farklı lezzetleri rakı sofralarınızda bulundurmak isterseniz bu mezeleri deneyebilirsiniz.

Rakı Sofraların Bulunan Diğer Lezzetler

Rakı ile beraber sunulan oldukça farklı lezzetlerde bulunuyor. Her ne kadar rakı sofrası denilince ilk akla gelen yiyecek meze olsa da aslında pek çok farklı yan üründe rakı sofralarının olmazsa olmazı olarak kabul ediliyor.

Rakı ile birlikte ne yenir Rakı sofralarında bulunan diğer ürünler ise beyaz peynir, kavun, deniz börülcesi ve kalamar tava oluyor. Rakı sofraları daha çok deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu sofralar arasında bulunduğu için balık ile yenilebilen hemen hemen her besin rakı sofralarında da olabiliyor. Rakı sofrası kurmak aslında son derece basittir.

Tek yapmanız gereken biraz meze ve birkaç meyve tabağı hazırlamak oluyor. Ayrıca rakı sofraların malzeme sınırı olmadığı için az ya da çok besinle de sofranızı oluşturmanız mümkün oluyor. Burada belirleyici olan davetli kişi sayısı ve sizin damak tadınıza uygun yiyecekler oluyor.

  1. Rakı Sofralarında Lezzet Uyumu Bir sofra kurarken lezzetlerin birbiriyle uyumlu olması son derece önemli oluyor. Hem lezzet olarak hem de görsel olarak birbirleriyle uyumlu yiyecek ve içecekleri bir araya getirmeniz gerekiyor. Özellikle rakı sofrası gibi daha çok içecek odaklı bir sofrada mezeler ve yan ürünler rakı ile olan uyumuna göre tercih ediliyor. Bu nedenle rakı sofraları her yerde birbirinden farklı olabiliyor. Ancak kişi kendisi ve sevdikleri için rahatlıkla dilediği rakı sofrasını damak tadına uygun olarak hazırlayabiliyor.
  2. Rakı Sofralarında İçecek Seçimi Aslında rakı sofrası adından da anlaşılacağı üzere içecek olarak yalnızca rakı sunulan sofralar oluyor. Rakı hem alkollü olması hem de ağır bir aroma ve konuya sahip olması genelde rakı sofralarında başka bir içeceğin bulunmasına izin vermiyor. Ancak rakıyı sade bir şekilde içmek istemeyenler su ile karıştırarak tüketmeyi tercih edebiliyor.
  3. Rakı ve Meze Tüketimi Rakı ile mezeler ayrılmaz bir bütün olsa da ikisi birlikte tüketilirken son derece dikkatli olunması ve mümkün olduğunca az yenilip içilmesi tavsiye ediliyor. Bu şekilde hem sağlığınızı koruyabilir hem de dilediğiniz lezzetleri tüketebiliyorsunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ