Seksin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Seksin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Seks, yemek, içmek, uyumak kadar hayatımızın bir parçası… Ayrıca uzmanlara göre de sevgi ve aşkla yaşanan seks hayatı, insanlara mutluluktan ve sağlıktan başka bir şey getirmiyor. Yine uzmanlara göre mutlu bir seks yaşamı olan insanların bu mutluluğu yüzlerine ve yürüyüşlerine kadar yansıyormuş. İşte seksin faydaları.

Seks Kilo Almayı Engelliyor

Uzmanların açıklamalarına göre seks sırasında 200 – 250 kcal kalori yakıldığından düzenli seks hayatı olan insanlar fazla kilo tutmuyormuş. Aynı zamanda sağlıklı ve düzenli bir seks hayatının kalp – damar sağlığını koruduğu da açıklanıyor. Örneğin haftada 4 ve üzeri cinsel birleşme yaşayan erkeklerde kalp krizi riski yarıya iniyormuş. Öte yandan düzenli cinsel yaşam, felç riskini de düşürüyormuş.

Yaşlanma ve Kırışıklıklarda Etkili

Tüm bunlara ek olarak seks sırasında doğal morfin olarak adlandırılan endorfin hormonu salgılandığından ilişkinin ardından vücutta büyük bir rahatlama ve pozitiflik yaşanıyormuş. Yine seksin koku duyusunu geliştirdiğine dair savlar var. Zira orgazm esnasında prolaktin hormonu salgılandığından beyin koku alma merkezi uyarılıyor ve koku duyusu gelişiyor. Seksin yaşlanmayı geciktirdiği de tezler arasında yer alıyor. Örneğin Profesör doktor Mehmet Öz’ün açıklamalarına göre yılda 100 kez yaşanan cinsel birleşme sayesinde yaşlanma ve kırışıklık etkileri azalıyormuş.

Yine sağlıkı cinsel yaşamın bağışıklık sistemini güçlendirdiği açıklandı. Örneğin haftada 1 – 3 kez yaşanan ilişki, %30dan fazla bağışıklık sistemi üzerinde etkili oluyormuş. Yanı sıra ilişiki sırasında endorfin hormonu salgılandığından bu hissin ağrı kesici etkilere sahip olduğunu da hatırlatırız. Yani düzenli ilişki, vücutta migren tarzı vasküler damar ağrıları üzerinde pozitif etkiler sağlıyor.

Seks Vücudu Forma Sokuyor

Cinsel ilişki sırasında bir çok vücut kası hareket ettiğinden iskelet sistemi koordineli çalışıyor ve yoğun bir egzersiz yaşanmış oluyor. Böylelikle insanlar form kazanıyor. Pelvik kaslara güç veren cinsel ilişki, leğen kemiğindeki kasları güçlendiriyor ve kadınlarda menopozun ardından sıkça görülen ; mesane, rahim, bağırsak sarkmalarını engelliyor.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)