NFT Nasıl Üretilir

NFT Nasıl Üretilir

Kripto para ve blokzinciri teknolojisi, önemli yeniliklerin arkasındaki güç oldu. Bu yeniliklerden biri de NFT teknolojisi oldu. Non fungible token, yani değiştirilemez token’lerin kısaltması olan NFT sanat dünyasından oyuna, eğlenceden iş yaşamına birçok alanda popüler olmayı başardı.

Kripto para yatırımında, birçok kişi BTC fiyatı takip etmeyi veya düşük komisyonla BTCUSDT satın almayı biliyor. Bitcoin nasıl alınır yanıtını biliyor, ancak NFT nedir, nasıl üretilir konusunda bilgi eksikliği mevcut. Sanat dünyasından oyuna, metaverse’den DeFi’ye birçok alanı etkileyen NFT nedir, nasıl üretilir bakalım.

NFT nedir, ne işe yarıyor?

Türkçede değiştirilmesi mümkün olmayan token, yani dijital varlık anlamına gelen NFT, müzikten oyuna, yatırımdan sanata birçok varlığı dijital ekosistemde temsil ediyor. Belli token standartlarına sahip olan NFT’ler, blokzinciri üzerinde barınır. Yani, NFT formatına sahip bir fotoğraf, video veya farklı bir dijital öğe, NFT olduğunda blokzinciri üzerinde barınır, değiştirilemez. Bu durum, varlıkların sahipliği üzerinde fark yarattı. Örneğin, Mona Lisa gibi dünyaca ünlü bir tablonun imitasyonu üretildiğinde, bunu dünya üzerinde sadece birkaç sanat uzmanı anlayabilir. Fakat NFT formatlı bir görselin sahipliği, hangi cüzdan adresinde olduğu bellidir. Blokzincirinin değiştirilemez yapısı nedeniyle NFT’ler güvenlidir. Dağıtık veri tabanına sahip bir veritabanı olan blokzincirlerindeki koleksiyonlar, bundan dolayı sahipliği açık şekilde kontrol edilen yapılardır.

 

NFT ne işe yarar sorusunun yanıtını merak eden birçok kişi var. Her şeyden önce, bir non fungible token’a sahip olduğunuzda eserin sahipliğine dair soru işareti kalmaz. Yani bir NFT aldığınızda sahibinin siz olduğu kanıtlıdır. NFT’yi başka bir kişiye satabilirsiniz, kripto para üzerinden belirlediğiniz fiyat karşılığında NFT dosyası sattığınızda, artık dosyanın sahibi karşı taraf olur.

 

NFT’lerin kullanım alanı sanat eserlerinden oyun içi dijital varlıklara, hisselerden farklı alanlara uzanıyor. Örneğin, geçmişte Knight Online gibi oyunlarda oyun içi dijital varlıkların alım satımı standart dijital öğeler üzerinden gerçekleşiyordu. Fakat şimdi blokzinciri tabanlı oyunlarda veya metaverse evrenlerinde, dijital varlıklar NFT formatlıdır. Evrene merkeziyetsiz bir cüzdan adresi üzerinden bağlandıktan sonra, NFT satın alabilirsiniz. NFT alım satım işlemleri, koleksiyon amaçlı olduğu gibi yatırım amaçlı da olabilir. NFT satın almak veya NFT üretmek için aşağıdaki platformları tercih edebilirsiniz:

 • OpenSea
 • Kalao
 • Rarible
 • SuperRare
 • Axie Infinity Marketplace

Bu platformların tamamı merkeziyetsizdir, yani kayıt olma veya NFT satın alma işlemi web3 cüzdanlarından gerçekleşir. Trustwallet veya Metamask gibi bir cüzdan açtıktan sonra, yukarıdaki sitelere girebilir, ardından alım satım yapabilirsiniz. Cüzdanınızda bulunan ETH vey AVAX coin’ler karşılığında satın aldığınız NFT’ler cüzdanınızda bulunur.

NFT nasıl oluşturulur?

NFT, özellikle dijital tasarımla iç içe olan kişiler için önemli bir iş fikri olabilir. NFT eseri oluşturmanın birkaç basit adımı vardır. Sonrasında içeriklerinizi NFT pazaryerlerinde kripto para karşılığında satabilirsiniz. Dijital dünyanın önemli bir parçası olan NFT’ler farklı temalarda olabilir. NFT koleksiyonları sanatsal değer içerebildiği gibi, koleksiyon içinde bir hisse sahipliği de olabilir. Ayrıca belli bir görselin noktaları, pikselleri dahi NFT formatına getirilebilir. NFT üretmenin adımları şu şekildedir:

 • Öncelikle bir web3 cüzdanına ihtiyacınız olacak. Metamask veya Trustwallet’ı tercih edebilirsiniz.
 • Cüzdanınıza NFT yükleme işlemi için, kripto para transfer edin. Çünkü NFT oluşturmak, bir akıllı kontrat işlemidir ve blokzincirindeki bu işlemler için gas fee ödemelisiniz. Ethereum ağında NFT üretmek için ETH, Avalanche ağında NFT üretmek için AVAX sahibi olmalısınız.
 • Sonraki aşamada kendinize pazaryeri seçin. Örneğin Opensea ve Rarible, en popüler yerler içindedir.
 • Pazar Yerine cüzdanınızla bağlanın.
 • Elinizdeki video, fotoğraf gibi öğeleri siteye yükleyin, dilerseniz koleksiyon dilerseniz tekil olarak yükleyin.
 • Eserlere açıklama, isim ve talep ettiğiniz ücreti girin.
 • Açık artırma fiyatı veya tek satış fiyatı girebilirsiniz.

NFT’ler neden popüler hale geldi?

2009 yılında hayatımıza giren Bitcoin, barındırdığı blokzinciri teknolojisiyle önemli devrimlerin başlamasına neden oldu. Metaverse ve NFT bunlar içinde yer alıyor. NFT’ler, benzersiz dijital öğelere sahip olma, üretme veya koleksiyon yatırımı yapma olanağı vermesiyle popüler oldu. Güvenli olması, kar etme potansiyeli NFT’lerin önemli yanıdır. NFT üretmek veya NFT yatırımı yapmak istiyorsanız bilmeniz gereken birkaç önemli nokta şu şekilde:

 • 2020 yılında NFT pazar hacmi 40 milyar doları aştı
 • 2021 yılında NFT, yılın kelimesi oldu!

Refik Anadol, Murat Pak ve birçok önemli dijital sanatçının dahil olduğu bu akımda yer almak istiyorsanız, NFT örneklerini inceleyin ve NFT satışının nasıl olduğuna dair bilgi edinin.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (1)
 • comment-avatar
  Eylem 5 ay

  Merhaba, makalenizi okurken NFT’lerin geleceği hakkında düşündüm. Birçok kişi NFT’leri bir yatırım aracı olarak görüyor. Sizce NFT’ler geleceğin para birimi olabilir mi? Teşekkürler!