Qkadin.com mobil reklam
QKadın Portal | Kadın Sitesi – Sağlık, Aşk, Diyet, Moda ve Dahası için Qkadin.com

Çocuğunuzu Obeziteden Nasıl Korursunuz?

Çocuğunuzu Obeziteden Nasıl Korursunuz?

Çocuğunuzu Obeziteden Nasıl Korursunuz?

Çağımızın hastalığı olarak adlandırılan ve pek çok kişinin risk grubuna girdiği obezite hastalığı, çocuklarda da sıklıkla görülen bir hastalıktır.

Obezite Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Yağın normalden fazla depolanması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan obezite, alınan enerji miktarının harcanan enerji miktarından fazla olması sonucunda vücutta aşırı yağ depolanması ve yaşam kalitesinin etkilenmesi anlamına gelmektedir.

Genel olarak beslenmenin fazla olmasından kaynaklı bir hastalık olan obezite, kalıtsal olarak gerçekleşebileceği gibi, hormonal bozukluklar, psikolojik sorunlar ve kullanılan antidepresan ilaçlarla kaynaklı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle son yıllarda çocuklarda da gelişen bir hastalık olan obeziteden çocukları kurtarmak için özellikle velilere fazlaca iş düşmektedir.

Çocukları Obeziteden Korumanın Yolları Nelerdir?

Çocukları obeziteden korumak için ilk olarak onlara doğru beslenme ve spor alışkanlığı edindirmek gereklidir.

Ebeveynlerin çocuklara doğru şekilde müdahele etmesi ile obezite önlenebilir bir hastalık olmaktadır. Çocuğun aşırı kilo aldığının gözlemlenmesi, yüksek kalorili şekerleri, fast foodları ve meyve sularını fazla tükettiğinin fark edilmesi gibi durumlarda mutlaka erken müdahele edilerek duruma el konmalıdır.

Özellikle evden çıkmayan ve tüm zamanını bilgisayar ve televizyon karşısında geçiren çocuklarda egzersiz alışkanlığı olmadığından dolayı obezite riski oldukça yüksek olmaktadır. Bu sebeple çocukları dışarı çıkmaya, hareketli oyunlar oynamaya teşvik etmek bir ebeveynin yapması gereken şeyler başında ilk sıralarda yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Selvi Atay dedi ki:

    Çocuklarınızın mutlaka günlük enerjilerini atmaya yardımcı olun, fastfood konusunda abartıya kaçmayın gerekirse salçalı ekmek yedirin ama bu tarz yiyeceklerden uzak durun.

  2. Sevda Çevik dedi ki:

    Çocukların enerjilerini atabileceği bir ortam sokak veya oyun sahası yok ise enerjisini yüksek tutacak yiyecekler vermeniz çok doğru olmayabilir, yağlanma yapıcı gıdalardan da uzak durması gerekir.

BİR YORUM YAZ
wordpress tema indir vbulletin indir
belçim bilgin saç modelleri sinem kobal saç modelleri hande erçel saç modelleri pelin karahan saç modelleri cansu dere saç modelleri beren saat saç modelleri bensu soral saç modelleri fahriye evcen saç modelleri ebru gündeş saç modelleri bengü saç modelleri tuba büyüküstün saç modelleri hadise saç modelleri hülya avşar saç modelleri elçin sangu saç modelleri aslı enver saç modelleri