Çocuğunuzu Obeziteden Nasıl Korursunuz?

Çocuğunuzu Obeziteden Nasıl Korursunuz?
 • Çocuk
 • Aralık 4, 2015 10:28 am
 • 3
 • 1.028
 • A+
  A-

Çocuğunuzu Obeziteden Nasıl Korursunuz?

Çağımızın hastalığı olarak adlandırılan ve pek çok kişinin risk grubuna girdiği obezite hastalığı, çocuklarda da sıklıkla görülen bir hastalıktır.

Obezite Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Yağın normalden fazla depolanması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan obezite, alınan enerji miktarının harcanan enerji miktarından fazla olması sonucunda vücutta aşırı yağ depolanması ve yaşam kalitesinin etkilenmesi anlamına gelmektedir.

Genel olarak beslenmenin fazla olmasından kaynaklı bir hastalık olan obezite, kalıtsal olarak gerçekleşebileceği gibi, hormonal bozukluklar, psikolojik sorunlar ve kullanılan antidepresan ilaçlarla kaynaklı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle son yıllarda çocuklarda da gelişen bir hastalık olan obeziteden çocukları kurtarmak için özellikle velilere fazlaca iş düşmektedir.

Çocukları Obeziteden Korumanın Yolları Nelerdir?

Çocukları obeziteden korumak için ilk olarak onlara doğru beslenme ve spor alışkanlığı edindirmek gereklidir.

Ebeveynlerin çocuklara doğru şekilde müdahele etmesi ile obezite önlenebilir bir hastalık olmaktadır. Çocuğun aşırı kilo aldığının gözlemlenmesi, yüksek kalorili şekerleri, fast foodları ve meyve sularını fazla tükettiğinin fark edilmesi gibi durumlarda mutlaka erken müdahele edilerek duruma el konmalıdır.

Özellikle evden çıkmayan ve tüm zamanını bilgisayar ve televizyon karşısında geçiren çocuklarda egzersiz alışkanlığı olmadığından dolayı obezite riski oldukça yüksek olmaktadır. Bu sebeple çocukları dışarı çıkmaya, hareketli oyunlar oynamaya teşvik etmek bir ebeveynin yapması gereken şeyler başında ilk sıralarda yer almaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Selvi Atay dedi ki:

  Çocuklarınızın mutlaka günlük enerjilerini atmaya yardımcı olun, fastfood konusunda abartıya kaçmayın gerekirse salçalı ekmek yedirin ama bu tarz yiyeceklerden uzak durun.

 2. Sevda Çevik dedi ki:

  Çocukların enerjilerini atabileceği bir ortam sokak veya oyun sahası yok ise enerjisini yüksek tutacak yiyecekler vermeniz çok doğru olmayabilir, yağlanma yapıcı gıdalardan da uzak durması gerekir.

 3. Toprak dedi ki:

  Fastfood günümüzde çocuklar için ciddi tehlike yaratan bir sektör. Çocukların bu tür yiyeceklerden kesinlikle uzak tutulması gerekiyor. Bilgisayar ve televizyon karşısında zaman geçiren çocuklar hareketsizlikten obezite adayı oluyorlar. Yazıcnızda bahsettiğiniz gibi çocuklara sağlık ve spor dolu bir yaşam aşılanmalı. Veliler bu konuda hassas olmalılar. Poliknik Sağlık Portalı’nda da benzer bir makalede çocuklarda insülin direncinin nasıl yükseldiği açıklanmış.

BİR YORUM YAZ