Sonbahar ve Kış Ayları İçin Bahçe Hazırlığı

Sonbahar ve Kış Ayları İçin Bahçe Hazırlığı

Yavaş yavaş soğuk havaların etkisini gösterdiği yaz gecelerinde bahçenizi de sonbahar ve kışa hazırlamak isterseniz bu yazımızdaki ipuçlarını inceleyebilirsiniz. Bahçenizi sonbahara hazırlayarak sadece soğuk havalarda bahçenizin hoş gözükmesini değil, aynı zamanda bir dahaki ilkbahar için daha hazırlıklı bir bahçe elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer bazı çiçeklerinizden ya da bitkilerinizden memnun değilseniz sonbahar mevsimi bunu değiştirmek için uygun bir fırsat olacaktır. Sonbahar ya da kışa uygun bitkiler ekebilirsiniz.

Bahçe hazırlığı yapmanız için en ideal ay ekim ayıdır. Siz de ekim ayını geçirmeden bahçe işlerinize biraz daha zaman ayırabilirsiniz. Bununla birlikte çalı ya da ağaçlarınızda bulunan kuru, hastalıklı dalları ayırabilirsiniz ancak budama için sonbahar ideal bir mevsim değildir, bunu ilkbaharda yapmanız ağaçlarınız açısından daha yararlı olacaktır.

Önemli olan bir diğer konu bahçenizde bir gübre çöpünün bulunmasıdır. Doğal gübre edinmede sonbahar ya da kış kadar faydalı bir mevsim yoktur. Bu yüzden bir gübre çöp kutusu bulundurursanız yaz için güzel bir hazırlık olacaktır. Bahçelerinizde bulunan çalılar ya da ağaçlar da bahçe dekorasyonu için önemli kısımlardandır. Çalılar özellikle dört mevsim yeşil kalabildikleri için bahçenize her mevsim güzel bir hava katabilir. Soğuk kış günleri için don olaylarından etkilenecek ağaçları koruma altına alarak ömürlerinin uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer eviniz rüzgar alıyorsa çalıları da bunlara uygun olarak korumaya alırsanız daha elverişli bir kış geçirmiş olursunuz. Bunlar dışında sulama işlemlerinizi kış olsa da aksatmamalısınız. Çünkü kar yağsa bile bu durum kışın kurak geçmesine engel olmayabiliyor. Bu sebeple havaların yağışlı olması sizin sulama yapmanızı engellemesin. Güzel bir ilkbahar mevsimine bahçenizi hazır tutmak için bu püf noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)