Susam Tohumunun Faydaları ve Zararları

Susam, hem dünya mutfağında hem de Türk mutfağında kendine birçok yemek ve lezzette yer bulan tadına doyulamayan farklı besinlerdedir. Tatlısından  – tuzlusuna, böreğinden, simidine kadar susam tüketmekten asla vaz geçemiyoruz. Pedeliaceae familyasından olan susam, hem ham haliyle hem de yağı çıkarılarak kullanılan besin öğelerinden. Hatta bazı yörelerimizde küncü olarak da anılıyor.  Ezilerek tahin helvası şeklinde de tüketilen susama tarihte ilk olarak Afrika topraklarında rastlanmıştır. O halde gelin susamın zararlarını ve yararlarını hep birlikte inceleyelim.

Susamın Faydaları

Susam, tam olarak içerdiği C –  E – A vitaminleri sayesinde magnezyum, potasyum, kalsiyum gibi önemli değerleri de bünyesinde barındıran bir bitkidir.  Ayrıca kan şekerini insülin – glikoz miktarını düzenleyerek diyabeti önler. Anemi tedavisinde endike olan susam,  demir eksikliğini de giderir. Doymamış yağ içerdiğinden kötü kolasterol seviyesini düşürerek kalp – damar hastalıklarını önler.  Susam bol miktarda lif içerdiğinden mide – bağırsak sindirim sistemini düzenler, kabızlığı giderir. Ayrıca tümör ve kanser oluşumunu önler.

Susam bitkisi, C vitamini içerdiğinden aynı oranda kalsiyum deposudur da bu yüzden kemik ve diş sağlığı açısından faydalıdır.  Ayrıca içinde büyük mucizeler saklayan bu küçük taneler göz sağlığı ve karaciğer sağlığı için olumlu özelliklere sahip bitkilerdendir.

Susamın Zararları

Susam çok yağlı bitkidir bu yüzden de aşırı tüketildiğinde hıza kilo aldırır. Yine düzenli kullanılan bir takım ilaçların beraberinde sürekli susam tüketilmesi önerilmemektedir.  Ek olarak çok masum gibi görünebilen susam tanecikleri,  alerjen bünyelerde alerjik etkilere sebep olabilir.

Aşırı susam tüketildiğinde;  tansiyon, baş dönmesi, kolesterol, kan basıncı yüksekliği, deri döküntüsü,  boğaz da gıcıklanma, kaşıntı gibi etkiler görülebilir. Yanı sıra susam aşırı yağ içeren bir besin çeşidi olduğundan cilt yüzeyinde aşırı sebum üretimine ve buna bağlı olarak da sivilce ve akne artışına sebebiyet verebilir. Yağlı ve hazmı zor bir ürün olduğundan aşırıya kaçılırsa, mide de  bulantı ve mide yangısı yaratabilir. Bu gibi semptomlarla karşılaşmamak için susam sürekli ve aşırı olarak tüketilmemelidir.

2 YORUMLAR

  1. Susam hakkında çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. yanık susamın kanserojen etkisi olduğunu duymuştum. Bu değerli bilgiler için teşekkür ederim.

  2. Fayda zarar araştırmaları ile çıkarım yapmadan önce mutlaka bir hekimden görüş olarak ilerlemek daha mantıklı olacaktır. Bu sayede sağlığımızı da korumuş oluruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here