Kış Aylarında Dudak Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Kış Aylarında Dudak Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Kış Aylarında Dudak Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Özellikle kış ayları kuru havası ve ayazı sebebiyle cilt üzerinde olduğu kadar dudaklar üzerinde de olumsuz etkiye sahiptir. Kadın erkek fark etmeksizin pek çok kişinin sahip olduğu bir sorun olan dudak kuruluğu için önce sebeplerini bilmek ve ona uygun çözümler üretmek gerekmektedir.

Dudak Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Cildin neme en fazla ihtiyaç duyan bölgesi olan dudaklar, genel olarak mevsim değişikliklerinde, tüketilen sıvı miktarının ihtiyaç duyulandan az olması durumunda, fazla soğuk ve fazla sıcak ortamlara girildiğinde kurumakta ve çatlayabilmektedir.

Dudak Kuruluğunu Önlemenin Yolları Nelerdir?

Özellikle mevsim değişikliklerinde dudaklarda normalden daha fazla kuruma problemi oluşmaktadır. Bundan korunmak için mevsim değişikliği zamanında mutlaka dudak kremi kullanmak gereklidir. Özellikle içeriğinde SPF bulunan herhangi bir krem dudak kremi görevi görebilir ve dudakların korunması sağlayabilmektedir.

Cildi temizlemek için kullanılan cilt bakım ürünleri içeriğinde bulunan salisilik asit veya benzoil peroksit içeren maddeler de dudakların kurumasına sebep olabilmektedir. Bu kurumayı önlemenin ise oldukça kolay bir yolu vardır. Cildi temizlemeden önce dudak kremi kullanılması bu maddelerin dudak kurumasını sağlamasını engellemektedir.

Makyajın en gösterişli öğesi olan rujlarda mevsime göre ufak değişikliklere gidilerek kurumanın önüne geçmek mümkündür. Yaz aylarında kullanılan mat rujların yerine kış aylarında nemlendirici içerikli rujlar kullanmak bu sebepten kuruyan dudakların kurumasını önler.

Dudak kuruluğunu önlemek için kozmetik ürünler tercih edilebileceği gibi evde hazırlanabilecek bazı formüller de bulunmaktadır. Dudakların nem kaybetmesinin de kurumaya sebep olmasından yola çıkılarak, bir miktar zeytinyağı ve toz şekerin karıştırılması ile oluşturulan dudak şurubunun kullanılması ihtiyaç duyulan nemi doğal yollarla karşılamayı sağlamaktadır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)