Dış Cephe Boyası Seçimi ve Renk Uyumu

Dış Cephe Boyası Seçimi ve Renk Uyumu

Evimiz bizim dış dünyadan kaçıp sığındığımız, hayatımızın büyük kısmını geçirdiğimiz mekanlardır. Haliyle bu mekanlara en çok özeni göstermemiz, onları iyi dizayn etmemiz bizi daha mutlu edecektir. Evimizin içlerine gösterdiğimiz özeni aynı şekilde dış cephe yapılandırılması için de göstermeliyiz. Evimizin içi için nasıl dekorasyon malzemeleri alıyorsak, nasıl iç cephe boyalarına özen gösterip para harcıyorsak aynı şekilde evin dışının da diğer binalarla uyumlu olması, kaliteli boya ile boyanması oldukça önemlidir. Eğer siz de dış cephe boyası seçiminde zorluk yaşıyorsanız, nasıl bir boya kullanılmalı diyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Nelere Dikkat Edilmeli

Dış cephe boyası seçilirken ilk önce dikkat edilmesi gereken husus boyanın uzun ömürlü olarak kullanılabilmesidir. Çünkü iç cepheden farklı olarak dış cephe yağmur, kar ve güneş gibi çevre etmenlerine maruz kalacaktır. Bu sebeple uzun ömürlü olan piyasadaki boyaları tercih etmelisiniz. Dikkat edilmeden alınan dış cephe boyaları kısa sürede solabilir, yıpranabilir ve dökülebilir. Bu nedenle eğer dış cephe boyası yapıyorsanız ve bunu yaz mevsimi öncesinde yapıyorsanız seçtiğiniz boya daha açık renklerde eğer kış mevsimi öncesinde yapıyorsanız seçtiğiniz renkler daha koyu renklerde olabilir.

Dış cephe boyaması konusunda önemli olan bir diğer konu çevre binalar ile uyumun sağlanması, sokakta evin hoş durmasıdır. Örneğin biz bir rengi çok sevip evimizi o renk yapmış olsak bile eğer çevre binalar ile uyumlu değilse istediğimiz güzel sonuçlara ulaşamayabiliriz. Bu sebeple renk seçiminde çevredeki binaların renkleri ile uyumlu olacak renk seçimine gidilmelidir. Dış cephe boyasını yapacak ustanın işçiliği bir diğer önemli konudur. Son olarak uygulanacak zeminin pürüzüne dikkat edilmeli, zemin pürüzlü ise grenli boya adı verilen boya çeşidi kullanılarak pürüzlü görünüm azaltılmalıdır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)