Ertesi Günü Hapı Nedir? Bilinenler ve Bilinmeyenler

Ertesi Günü Hapı Nedir? Bilinenler ve Bilinmeyenler
 • Gebelik
 • Aralık 23, 2017 3:36 pm
 • 1
 • 2.449
 • A+
  A-

Ertesi gün hapı ile ilgili bilinen en genel yanlış, doğum kontrol yöntemlerinden biri olduğuna inanılmasıdır. Ertesi gün hapları, doğum kontrol haplarından bağımsızdır. Yalnızca acil durumlarda alınması gereken, hamile kalmayı engelleyen ilaçlardır.

Korunmasız bir cinsel ilişki sonrasında 72 saat geçmeden ertesi günü hapının alınması gerekmektedir. Bu süreçte akla gelen en yaygın soru sağlığı olumsuz yönde etkileyip etkilemediğidir.

Ertesi Gün Hapı Güvenli mi?

Ertesi gün hapı insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir içeriğe sahip değildir. Bayanların adet gecikmesi üzerinde etkili olabilen ilaç, hormonsal dengede değişiklik yaratabilmektedir. Özellikle hormonsal düzende gecikme, ilaç sonrası ortaya çıkan durumlardan bir tanesidir.

Ertesi gün hapının nadiren kullanılması, olumsuz ve zararlı bir sonuç doğurmamaktadır. Ne var ki düzenli ve sık tüketim bazı yan etkilere neden olabilmektedir.

 • Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri

Ertesi gün hapının en yaygın yan etkisi hormon dengesini bozmasıdır. Doğum kontrol haplarında olduğu gibi östrojen ve progesteron üzerinde büyük değişikliğe neden olan ilaç, kişinin fizyolojik ve psikolojik farklılık hissetmesine neden olabilmektedir.

Ertesi gün hapı, hormonsal değişikliklerle beraber mide bulantısına neden olabilen bir ilaçtır. 24 saat içerisinde kusmaya neden olduğu sıklıkla görülmüştür. Hap alındıktan 24 saat sonra kusma ile dışarı atılırsa herhangi bir ertelemeye neden olmayacaktır.

Ertesi gün hapının, bulantının yanı sıra baş dönmesi ve mide ağrılarına neden olabildiği de bilinmektedir.

 • Ertesi Gün Hapının Adet Üzerine Yan Etkisi

Ertesi gün hapının en etkili olduğu yan etki alanı regldir. Kişinin hapı aldığı ay içerisinde adetinin gecikmesi, yan etkiler arasında yer almaktadır. Bununla beraber kısa kısa veyahut pelte pelte kanamaların olduğu da görülebilmektedir.

Sık sık ertesi gün hapı alan bayanların adetlerinde devamlı bozulmalar oluşabilmektedir. Bu bozulmalar, fizyolojik denge üzerinde olumsuzluğa neden olduğu için sakıncalı sonuçlar doğurabilmektedir. Bununla beraber adet gecikmesi uzun süre devam ederse bunun nedeni ertesi gün hapı değil, hamilelik de olabilmektedir. Bu nedenle hapın etki edeceği ayın sonrasında gecikme olursa doktora görünülmesi önerilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Elvan Barman dedi ki:

  Ertesi gün haplarını kullanırken nelere dikkat edileceğini daha önceden birkaç kişiden duymuştum fakat bu kadar detaylı bilmiyordum gayet güzel ve anlaşılır bir yazı olmuş teşekkürler.

BİR YORUM YAZ